Povučen širom sveta: Lek za obolele od šizofrenije povezan sa 400 smrtnih slučajeva godišnje

Porodice onih koji su preminuli nakon njegovog korišćenja upozoravaju da još nisu shvaćene opasnosti koje upotreba ovog leka nosi sa sobom

08.01.2024. 19:45
  • Podeli:
Lekovi doktor medicina shutterstock_704036482-64e89d3577ac5.webp Foto: Shutterstock

Lek klozapin, koji se izdaje na recept za obolele od šizofrenije u Velikoj Britaniji, dovodi se u vezu sa više od 400 smrtnih slučajeva godišnje, piše londonski "Tajms".

Iako je ovaj lek promenio živote više hiljada pacijenata obolelih od šizofrenije, porodice onih koji su preminuli nakon njegovog korišćenja upozoravaju da još nisu shvaćene opasnosti koje upotreba ovog leka nosi sa sobom.

Korišćenje klozapina dovodi se u vezu sa više od 7.000 smrtnih slučajeva u Britaniji od kada je 1990. godine njegovo uzimanje dozvoljeno prilikom lečenja šizofrenije, uprkos praćenju pacijenata i strogim kontrolama kojima je podložan ovaj lek. Analiza podataka iz nadzornog organa za lekove, koju je sproveo Tajms, pokazuje da je klozapin povezan sa skoro osam puta više prijavljenih smrtnih slučajeva nego bilo koji drugi visokorizični lek.

Tokom protekle decenije, u proseku je nadzornoj agenciji za lekove, Regulatornoj agenciji za lekove i zdravstvene proizvode (MHRA) prijavljeno više od 400 smrtnih slučajeva godišnje povezanih sa klozapinom.

Ovi podaci, napominje Tajms, nisu konačan dokaz da je klozapin uzrok smrti jer se njima beleži smrt pacijenata koji koriste lek, a ne koji su preminuli isključivo zbog njega i koji su već ozbiljno bolesni. Ali ovi podaci dovode u pitanje to da li se klozapin, koji je propisan za oko 37.000 pacijenata u Velikoj Britaniji, pravilno izdaje, primenjuje i nadgleda prilikom upotrebe.

Stopa smrtnosti je i dalje alarmantno visoka iako su mrtvozornici objavili niz izveštaja o "prevenciji budućih smrti" u kojima pozivaju na strožije mere zaštite. Ožalošćene porodice sada kažu da je vreme da ministri nalože veliki bezbednosni pregled. Visoko pozicionirani izvori iz britanske Nacionalne zdravstvene službe priznali su da klozapin ima više opasnih nuspojava, ali tvrde da se njegova upotreba pomno prati preko specijalizovanih klinika za klozapin i apoteka.

Međutim, Tajms ukazuje na slučaj Vilijama Nortkoka koji je u julu 2021, sa samo 39 godina, kolabirao od srčanog zastoja i preminuo na podu svoje spavaće sobe u domu za mentalno zdravlje u Devonu. Nortkok je posle pet godina uzimanja klozapina pokazao višestruke znake prekomernog nivoa leka u svom sistemu, uključujući povećanje telesne težine, probleme sa srcem i respiratorne bolesti.

Njegova porodica i dalje čeka da se sprovede istraga, a u privremenom izvodu iz matične knjige umrlih navodi se da je uzrok smrti "fatalna aritmija najverovatnije zbog toksičnosti leka na recept", odnosno klozapina. Stručnjaci za mentalno zdravlje, međutim, smatraju klozapin vrednim lekom, koji je zaslužan za transformaciju života hiljada pacijenata time što je smanjio njihove suicidalne misli i omogućio mnogima da vode nezavisniji život.

Dobrotvorna organizacija "Živeti sa šizofrenijom" navela je da ovaj lek često deluje nakon što su drugi lekovi isprobani i pokazali se neuspešnim, ali da ima "kompleksan profil nuspojava".

Veliki uticaj na brzinu kojom se lek apsorbuje ima i pušenje. Klozapin je razvijen kasnih 1950-ih i prvi put upotrebljen 1970-ih, ali se brzo pokazalo da može da ima razoran uticaj na imuni sistem. Nakon niza smrtnih slučajeva u Finskoj od agranulocitoze (izuzetno nizak broj belih krvnih zrnaca), lek je povučen širom sveta.

Nova ispitivanja iz 1980-ih pokazala su da je klozapin efikasan kod pacijenata koji nisu reagovali na druge antipsihotike. Postepeno je ponovo uveden i od 1990. godine dostupan je u Velikoj Britaniji za obolele od šizofrenije, kod kojih je upotreba najmanje dva druga leka bila neefikasna.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()