Porodica i škola bi trebalo da deluju preventivno
Psiholog Željko Mašović ocenio je danas da su kriza identita i gašenje empatije glavni psihološki razlozi ekstremnog nasilja među mladima, kao i da su tome najpodložnija deca u tinejdžerskom periodu.
"Ono šta je sada zapravo problem, to je što se vršnjačko nasilje ili nasilje tinejdžera nad odraslim ljudima i uglavnom starijim osobama pogoršalo. U nekoliko poslednjih slučajeva čovek je zadobio smrtne povrede već u startu, a onda je nad njim nastavljeno iživljavanje", rekao je Mašović za Tanjug.
On je istakao da su za to krive "sistemske stvari" - od monetizacije, liberalnog kapitalizma u najgorem obliku do jurnjave za preživljavanjem.
"To preživljavanje već neko vreme uključuje da ti smeta taj neko drugi", objasnio je Mašović i dodao da to govori o prekidu svih kočnica.
Kako je naveo, porodica i škola bi trebalo da deluju preventivno i da sistem bude postavljen tako da postoje neke mreže koje "dočekuju čoveka koji pada".
Mašović je podsetio na pozitivan primer resocijalizacije posle zatvora kada su bivši zatvorenici pomagali za vreme Kovida i istakao da je resocijalizacija moguća.
Na pitanje koliko društveni uticaji poput porodice, vršnjačkog pritiska ili medija igraju ulogu u razvoju nasilničkog ponašanja kod mladih, Mašović je rekao da su nekad uticajni vršnjaci, a nekad porodica.
"Nažalost, porodica je izgubila tu svoju osnovnu funkciju, a to je da se bavi decom. Ljudi nemaju vremena, ima tu milion razloga. S druge strane, mnogo toga subliminalno prolazi kod dece. Ona ne prate mnogo medije, ali čuju komentare roditelja, čuju komentare na ulici, nekad im izađe nešto na TikToku... Onda oni dobijaju istu poruku da nešto očigledno nije u redu u sistemu čim ne odgovara nijednom čoveku", poručio je Mašović.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.