Raste opasnost od nove epidemije: Roditelji sve manje vakcinišu decu MMR-om

Obuhvat na nivou cele Srbije je 74,8 odsto, a u pojedinim mestima procenat je manji od 50 odsto, dok je u Novom Sadu MMR vakcinu primilo tek 24 odsto dece.

17.12.2022. 11:14
  • Podeli:
vakcine pixabay-1664278500755.webp Foto: Pixabay

Broj dece koja su primila obavezne vakcine među najnižima je u poslednjih 20 godina, a posebno zabrinjava koliko dece nije primilo MMR vakcinu koja štiti od morbila, rubeole i zaušaka. 

Sve manje dece vakcinisano MMR-om

Obuhvat na nivou cele Srbije je 74,8 odsto, a u pojedinim mestima procenat je manji od 50 odsto, dok je u Novom Sadu MMR vakcinu primilo tek 24 odsto dece. 

Doktorka Marija Golubović iz Doma zdravlja Savski venaca navodi za RTS da je broj dece koji dolazi da se imunizuje MMR vakcinom u padu, i da je na lekaru da objasni roditeljima da je ona bezopasna.

 "Suština vakcinacije je da se dete zaštiti od bolesti koje mogu da daju ozbiljnu kliničku sliku", navodi Golubovićeva.

Marija Golubović, pedijatar DZ Savski venac navela je da je u toku prošle godine broj dece koji je vakcinisan na teritoriji Srbije negde oko 75 odsto.

"Daleko ispod tih 95 odsto koji nam je bitan da bi imali kolektivni imunitet. U toku prvih šest meseci ove godine svega 38 odsto dece je vakcinisano", ukazuje Golubovićeva.

Ukazuje da je broj dece koji dolazi da se imunizuje MMR vakcinom u padu.

"Taj pad je evidentan od 2020. godine kad smo imali i kovid. Nama roditelji sa decom, što se tiče ovih drugih vakcina redovno dolaze na vakcinaciju, ali kada dođe trenutak da se primi MMR vakcina, to je između 12 i 15 meseci starosti deteta, tu već nastaje problem. Oni ne odbijaju vakcinaciju nego je mahom odlažu zbog straha od mogućeg autizma" objašnjava gošća Jutarnjeg dnevnika.

Spekulacije o autizmu opovrgnute studijama

Ukazuje da je to posledica priča i medijskih spekulacija da dete ako primi MMR vakcinu može dobiti autizam, što je opovrgnuto brojnim studijama ali i dalje se ta priča provlači među ljudima.

"MMR je dobra vakcina i štiti od morbila, rubeoala i zaušaka koje mogu da daju ozbiljnu kliničku sliku", navodi Golubovićeva.

Doktorka ističe da ako se dete ne vakciniše u, za to predviđenom uzrastu, postoji opasnost da dobije jednu od tih bolesti.

Kaže da joj se roditelji često obraćaju sa pitanjem - šta vi mislite doktorka, ako moje dete primi sada vakcinu, a zdravo je, da li će se on razboleti od autizma.

"Na lekaru je da adekvatno objasni roditelju da vakcina štiti od ove tri bolesti, i da je bezopasna. Suština vakcinacije je da se dete zaštiti od zauški, sprečavamo sterilitet u kasnijem dobu kod muškarca. Zatim, sprečavamo da sutra žena, tokom trudnoće, dobije kongentilanu rubeoalu koja može da bude problem za trudnoću, odnosno za dete. I treće, sprečavamo male boginje koje i daju najviše komplikacija ako se dete ili odrasla osoba razbole", objašnjava Golubovićeva.

Ukazuje da zbog malog broja vakcinisanih postoji veliki strah da nam preti epidemija u nekom narednom periodu.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()