Rođeni ste pre 1991. godine, kako da znate da li ste zaštićeni od morbila?

Mini epidemija morbila u Smederevu izazvala je niz nedoumica oko vakcinacije - jedni su za, drugi protiv, ali jedno je sigurno, samo vakcina štiti od bolesti.

25.01.2023. 11:05
  • Podeli:
boginje profimedia-0034255869-63c5a6a42b75c.webp Foto: Profimedia

Na teritoriji Smedereva dosad je zaraženo 14 osoba, a stručnjaci danima upozoravaju da je iz godine u godinu smanjuje broj vakcinisane dece protiv MMR-a. Vakcinacija u našoj zemlji započela je još davne 1970. godine, ali da li su svi rođeni nakon toga zaista zaštićeni o ovih morbila, zauški i rubeole?

Vakcinacija jednovalentnom vakcinom počela još pre 53 godine

Među 14 obolelih, 10 je nevakcinisanih i četiri osobe sa nepoznatim ili nepotpunim vakcinalnim statusom, saopštio je Institut za javno zdravlje Milan Jovanović - Batut.

"Komplikacije u vidu upale pluća bile su prisutne kod dvoje bolesne dece, a na bolničkom lečenju su dve osobe. Hоspitаlizоvаni i оni kојi su u kućnој izоlаciјi su u stаbilnоm stаnju", saopštio je Batut.

Stručnjaci upozoravaju da se iz godine u godinu smanjuje broj vakcinisane dece MMR-om, vakcinom koja štiti protiv malih boginja, zauški i rubeole, a najveći pad broja vakcinisanih zabeležen je u dve "koronske" godine - 2020. i 2021. godine kada je zabeležen najmanji broj vakcinisanih u poslednje dve decenije.

Оbuhvаt оvоm vакcinоm u 2020. gоdini iznоsiо је 78,1 odsto, а u 2021. gоdini samo 74,8 odsto, podaci su Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".

Vakcinacija protiv malih boginja u Srbiji počela je davne 1971. godine, ali tada je u upotrebi bila monovalentna vakcina. U narednoj deceniji došlo se do saznanja da jedna doza vakcine nije dovoljna i da ne ostavlja trajni imunitet. 

Prvu vakcinu protiv morbila razvio je u našoj zemlji Institut Torlak.

Već 1981. godine počelo se s primeno kombinovane vakcine protiv malih boginja i zauški i narednih 15 godina deca su primala ovu dvovalentnu vakcinu. Od 1996. godine u našoj zemlji se počelo sa primenom MMR vakcine, trovalentne, koja štiti protiv tri bolesti - malih boginja, zauški i rubeole.

Prva doza vakcine daje se između 12. i 15. meseca starosti, a preporuka je da se daje što bliže prvoj godini života. Drugu buster dozu deca primaju u predškolskom uzrastu, sa šest godina, i upravo ta doza ima daje višedecenijsku zaštitu. Reč je o tzv. živoj vakcini.

Pre pojave vakcine u svetu je oboljevalo od ovih bolesti između 100 i 130 miliona dece, a između tri i četiri miliona je umiralo.

Dr Radovanović pojašnjava da su i oni rođeni pre primene dvovalentne i trovalentne vakcine ipak dobili određeni buster. Naime, prema rečima našeg poznatog epidemiologa, u to vreme je još bilo malih boginja te su vakcinisani jednom dozom dolazili u kontakt sa zaraženima, nisu sami obolevali ali im je doticaj sa infekcijom stvorio svojevrsan buster efekat.

Kako proveriti da li ste vakcinisani

Najbolje je proveriti kod svog lekara jer svi podaci su sadržani u zdravstvenom kartonu. Sledeći, daleko pouzdaniji metod je da se uradi test na antitela putem tzv. serološke detekcije IgG antitela na morbile. Test na antitela u privatnim beogradskim laboratorijama košta u proseku 1.500 dinara.

Šta ako nisam vakcinisan

I odrasle osobe mogu da prime vakcinu, ali samo do 18 godine života u redovnom sistemu vakcinacije. Međutim, u određenim slučajevima moguće je i kasnije, podaci su sa sajta Gradskog zavoda za javno zdravlje grada Beograda. Aktivna imunizacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele sprovodi se i kod lica ženskog pola, bez prethodno stečenog imuniteta, koja planiraju trudnoću. Minimalni razmak između davanja dve doze MMR vakcine iznosi četiri nedelje.

 

 

Gde se može primiti MMR 

O trošku države mogu se vakcinisati nekoliko grupa građana. Konkretno, MMR vakcinu primaju odrasle osobe ukoliko su zaposlene u zdravstvenim ustanovama ili su bile u kontaktu sa osobom obolelom od malih boginja u roku od 72 sata od prvog kontakta, rekli su za Euronews Srbija iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Besplatno se mogu vakcinisati i žene u reproduktivnom periodu budući da male boginje kod trudnica izazivaju težu kliničku sliku i rizik su po dalji tok trudnoće. Za oba slučajno potrebno je imati uput iz Doma  zdravlja.

Ukoliko neko, zbog putovanja, želi da primi MMR vakcinu, može da je primi u Batutu, ukoliko je serološki test prethodno pokazao da nemaju stečen imunitet.

S druge strane, komercijalna MMR vakcina namenjena je za imunizaciju putnika u međunarodnom saobraćaju i ona se prima samo u Batutu.

U privatnim klinikama u Srbiji takođe je moguće primiti MMR vakcinu u dve doze. Sama vakcinacija košta oko 8.000 dinara, ali pre vakcinacije je potrebno obaviti i pregled od strane lekara opšte prakse.

 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()