Deca često obolevaju od uplale sinusa
Pored stomačnih virusa i upale ušiju kod dece, tropske temperature koje su okovale Srbiju, kod najmlađih su iznedrili još jedan problem, koji je praćen glavoboljom. Kako je istakao pedijatar dr Saša Milićević deca školskog uzrasta se žale na upalu sinusa, koja pored jake glavobolje, može da bude praćena i temperaturom.
Dr Milićević objašnjava da su kod dece uzrasta od petog razreda pa nadalje, upale sinusa česte, i da su posledica klima uređaja.
"Deca školskog uzrasta odu na more, i zbog klime u kolima, čim stignu na destinaciju, odmah me zovu da dete ima glavobolju, da mu je hladno čelo, da oseća jak bol, da ima temperaturu i da je neraspoloženo. Kod dece starijeg osnovnog školskog uzrasta su česte upale sinusa, za razliku od mlađe dece koja taj problem nemaju jer im se sinusi tek oformljuju, nisu se još skroz izgradili ", objašnjava dr Milićević.
Prema njegovim rečima, što su deca starija, to su sklonija sinuzitisu.
"Treba voditi računa kada se dete oznoji da mu klima uređaj ne bije direktno u glavu. Pored klime, upalu sinusa može da izazove i boravak u bazenu, kada voda uđe kroz nos i napravi probleme sa sinusima", kaže dr Milićević.
Za razliku od starije školske dece, mala sada imaju problem sa astmom, koja ih sada muči, kad joj vreme nije, upravo zbog klima uređaja, i razlike u spoljašnjoj i unutrašnjoj temperaturi.
"Ako mali astmatičar boravi u stanu na 20 stepeni, pa izađe napolje na 40, onda bronhije počnu da reaguju. Ona krenu da šište, jer temperatura nije ujednačena. Pacijenti sa astmom, obično imaju tegobe u proleće i u jesen, ali zbog ovih vrućina i rashladnih uređaja problem imaju i sada", navodi on.
Dodaje da ima dosta dece sa upalom uha, koju izaziva voda na bazenima, a ovoj upali su sklona i mala i starija deca.
"Praćena je bolom uhu, ne mogu da spavaju, nekad se pojavi temperatura, ali bol uhu je dominantan. Ne tako često, ali nekad se javi i curenje iz uha. U svakom slučaju upala uha mora da se leči", napominje dr Milićević.
Navodi da i dalje ima varičele, koju sad roditelji mešaju, pa misle da je ubod insekta, kojih takođe ima dosta na bazenima, na Adi, rekama.
"Ima i komaraca, i osica... Opasno je kada deca jedu lubenicu, grožđe ili neko drugo voće, i zagrizu osicu, pčelu, ne daj Bože stršljena. Tad insekt ugrize, a taj ujed može da bude opasan ako je dete alergično. I ako nije alergično na ujed, može da bude opasno ako taj insekt prođe u predelu grla, gde je uzan disajni put", kaže on.
Stomačni virus se proredio, ali ima dosta trovanja hranom, uglavnom pljeskavicama, pa se u roku od pola sata javi povraćanje. Zbog toga savetuje konzumaciju mlevenog mesa, jaja, majonez na nepouzdanim mestima.
"To obično bude trovanje stafilokokom, ako se radi o mlevenom mesu. Pored nje, može da bude i salmonela, kampilobakter, recimo, ako se jede pileće meso. Trovanja hranom traju kratko, ali ako je dete malo, može da dođe do dehidracije", upozorava dr Milićević za "Blic".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.