Srbija na antidepresivima: Pilule nisu magične, neželjenih efekata malo ko svestan

Građani Srbije su tokom prošle godine popili više od sedam miliona pakovanja lekova za smirenje.

Autor: Bojana Petrušijević
16.03.2023. 19:53
  • Podeli:

Zaključak je prost, popije se skoro milion pakovanja više nego što Srbija ima stanovnika. Neki ih piju kako bi zaspali, ali malo ko zna da "pilule za lilule" izazivaju niz neželjenih efekata. 

Čarobna pilula. Građani je sve češće piju da smire živce zbog stresa - kako na poslu, tako i u privatnom životu, a pogotovo zbog svega što je sa sobom donela pandemija korone. Počinje obično naivno i prvo se uzima za lakši san.

"Pomogne mi da se uspavam. Doduše, smiri mi i otkucaje srca. To se sve primiri i moja glava prestane da razmišlja 1000 na sat. Prestane anksioznost".

Lekovi opuštaju, uspavljuju, ali o njihovom doziranju moraju da odlučuju lekari, jer posle samo nedelje nedelje konzumacije mogu da izazovu zavisnost, upozoravaju farmaceuti.

"Najosetljivija populacija koja u poslednjih par godina koristi ove lekove jesu studenti koji to koriste povremeno ili kontinuirano ili na svoju ruku, što svakako ne bi trebalo. Iako je lakše i jeftinije popiti tabletu, stručnjaci upozoravaju da se anksioznost ne leči lekovima za smirenje, niti magičnim štapićem."

"Ukoliko je potrebno da taj anksiolitik uzimamo svaki dan, onda je to razlog da se javimo psihijatru da nam prepiše lek iz grupe anti-depresiva. Antidepresivi jesu lekovi koji se primenjuju kod anksioznih poremećaja".

Od 2011. ovakve lekove je u Srbiji moguće kupiti samo na recept, a izabrani lekar može da propiše ove lekove najduže za do tri meseca lečenja u toku jedne godine. Sedative najviše koriste stariji, i to uz kardiovaskularnu terapiju.

"Kao stručno lice mogu da kažem da se oni propisuju samo kada je to neophodno. Ovi lekovi imaju mnogo neželjenih dejstava i nisu baš pravi izbor - mogu da dovedu do demencije, do poremećaja pamćenja, a čak je dokazano i da imajui uticaj na povećane povrede i prelome u kućnim uslovima.Umesto sedativa bolja je čašica razgovora, okrenutost bližnjima, ali i život u sadašnjem trenutku. Potrebno je prvo, podvlače psihijatri da razdvojimo stvari na koje možemo, i na koje ne možemo da utičemo i da se bavimo samo onima koje su u delokrugu naših mogućnosti.

"Da naučimo da govorimo o tome kako se osećamo. Nekada će nam biti korisno da porazgovaramo sa bližnjima, prijateljima, ali je svakako dragocena poseta stručnjacima iz oblasti mentalnog zdravlja. Ako me pitate kada je pravo vreme, ja kažem danas".

Jer je, kažu stručnjaci, daleko je blagotvornije otvoriti se, razgovarati ili se pošteno isplakati, nego gutati tablete koje samo guraju muke pod tepih.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()