Stigao reproduktivni materijal iz inostranstva: Ko može da ostvari pravo na VTO o trošku države?

Osim parova, ovo pravo mogu da ostvare i singl žene

25.01.2023. 15:32
  • Podeli:
beba_pixabay-1664801150160.webp Foto: Pixabay

Šest paketa reproduktivnih ćelija iz Španije stiglo je juče u Srbiju i donelo novu šansu za roditeljstvo za šest žena. Ovo je prva isporuka od kako je u našoj zemlji odobren uvoz reproduktivnog materijala iz inostranstva, uključujući i spermatozoide i embrione.

Borba za potomstvo

Do sada nije postojala mogućnost uvoza reproduktivnog materijala i obavljanja procesa vantelesne oplodnje sa tim materijalom u Srbiji.

"Imamo našu banku koja postoji 3,5 godine, ali rezultat je gotovo nikakav, imali smo samo pet muških donora i nijednu jajnu ćeliju. I sve druge zemlje koje imaju svoje razvijene banke uvoze materijal jer nemaju materijal onakav kakav im je potreban", pojasnila je direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić i dodaje da je juče potpisan ugovor i sa još jednom bankom, iz Češke.

Mogu birati neke od karakteristika

Parovi, ali i singl žene mogu da biraju iz koje banke će da uzmu reproduktivni materijal kao i neke od karakteristika kao što su visina, starost, boja kose i očiju.

"Mogu da biraju kliniku u kojoj će se raditi proces vantelesne oplodnje. Do sada je država sklopila ugovor sa 7 državnih i 15 privatnih i to je novina, do ove godine imali smo 13 privatnih klinika, zaista je lepo što imamo sve veći broj privatnih klinika", napomenula je Radojević Škodrić.

 

 

Koji su kriterijumi

Pravo na reproduktivni materijal uvezen o trošku države mogu da ostvare sve osobe starosti do 45 godina ukoliko nemaju decu ili nemaju decu u postojećoj zajednici. To pravo mogu da ostvare i žene koje su bez partnera, a nemaju decu.

Od 10. decembra prijavljivanje se vrši preko portala eUprave i nakon prijave stiže obaveštenje o zakaznom pregledu, terminu u klinici gde će se obaviti vantelesna oplodnja i slično.

Pre zakazivanja termina potrebno je da se prikupi dokumentacija, kao što su brisevi, hormonski status, ultrazvučni pregledi koje mogu da se obave u domovima zdravlja.

Kaže da je prijavljeno do sada 500 parova, od toga oko 10 posto su singl žene.

"Država će finansirati sve koji ispunjavaju kriterijume, kada smo uveli u decembru prošle godine ovo pravo u startu je izdvojeno za 1.500 parova oko milijardu dinara, ali ograničenja nema, dobićemo dodatna sredstva ako bude preko ovog broja", rekla je Radojević Škodrić.

Sanja Radojević Škodrić kaže da su prošle godine proširili starosnu granicu sa 43 godine na 45, uveli  neograničen broj pokušaja za prvo dete, pravo za drugo dete bez obzira da li parovi imaju prvo dete putem vantelesne oplodnje ili ne, da mogu o trošku države da se prijave, ako ispunjavaju druge kriterijume.

"Ako muškarci imaju dijagnozu azusspermije - ti parovi imaju pravo o trošku države, uveli smo veliki broj pokušaja za drugo dete, pet pokušaja i neograničen broj zamrzavanja reproduktivnog materijala kako za prvo tako i za drugo dete", objansila je ona.

"Po ovim pravima smo pored Izraela jedina zemlja na svetu koja ima ovoliki obim prava, sve u skladu sa prioritetom države za porast nataliteta", kaže Sanja Radojević Škodrić.

Zamrzavanje materijala obolelima od malignih bolesti

Novost je i da će od februara i osobe koje su obolele od malignih bolesti moći o trošku države da zamrznu svoj materijal da bi se nakon lečenja mogle podvrgnuti vantelesnoj oplodnji i na taj način ostvariti potomstvo.

"Ovo pravo će imati sve žene obolele od malignih bolesti do 40 godina, a muškarci do 50 godina koji nemaju metastatsku bolest a indikoivano im je da prime hemioterapiju, uslov je da nemaju decu u postojećoj zajednici ili nemaju decu i uslov je da se prijave", istakla je ona.

Napominje da često građani krenu u proceduru, a Fondu se jave kasno za refundiranje.

U proceduri je potrebno da dobiju mišljenje lekara, onkologa ili hematologa, potebno je i mišljenje konzilijuma koji procenjuje rizik i da proceni vreme koje imaju do dobijanja terapije jer u tom periodu treba da zamrznu svoj materijal, objasnila je Radojević Škodrić, napominjujući da sa ova dva mišljenja dolaze na komisiju gde dobijaju saglasnost.

Sve je više mladih koji boluju od raznih malignih bolesti, ovo pravo im omogućava da nakon terapije postanu roditelji, zaključila je Sanja Radojević Škodrić.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()