Koliko smo svesni posledica preteranog uživanja na Suncu?
Godišnji odmori, visoke temperature, leškarenje pored bazena ili na plaži i još mnogo toga, zaslužno je što je leto mnogima omiljeno godišnje doba.
Svakako neizostavni deo svakog leta jeste izlaganje suncu i UV zracima.
Bilo da spadate u grupu onih koji obožavaju da se sunčaju satima kako bi dobili preplanuli ten ili ipak tražite hlad - potrebna vam je zaštita od sunca - preporuka je stručnjaka.
Koliko smo zapravo svesni toga, koliko smo odgovorni prema svojoj koži? I na koji način to radimo? Šta savetuju dermatolozi, farmaceuti?
Koliko vam se puta dogodilo da izgorite na suncu, i to ne samo na plaži, nego i dok se šetate gradom?
Da li zbog nedovoljno visoko zaštitnog faktora u kremi za sunčanje, zbog prekomernog izlaganja suncu, - promene su tu, bile one bezazlene poput sitnih pega ili pigmentacija ili u vidu svraba, crvenila ili ljuštenja kože.
Koliko smo svesni posledica preteranog uživanja na Suncu?
Čini se da sve ove posledice sunčanja često zaboravimo, međutim - naša koža pamti.
"Mislim da smo svi ponekad pomalo neodgovorni prema svojoj koži, ali da je svest o važnosti zaštite od sunca podigla u odnosu na prethodni period, nažalost podigla se i incidenca ili učestalost raka kože", kaže Dragana Palfi ispred kompanije 'Eucerin Srbija'.
Te dve stvari idu zajedno i sve više se o tome priča - kaže Dragana i upravo tim povodom organizovana je akcija "Pregled za sve" kako bi se podigla svest građana upravo o ovoj bolesti i kako bi se ukoliko postoji - otkrila na vreme.
Do sada - pregledano je više od 3000 pacijenata.
"Ono što nama izgleda kao mladež, naročito mladež koji je možda promenio boju ili oblik ili veličinu ili primetimo novi mladež - možda nije mladež, možda je i rak kože. Ono što je dobro - rak kože je jedini rak koji se može videti", dodaje Palfi.
Međutim ukoliko ga ne vidimo na vreme - on se brzo razvija i imamo lošu prognozu.
Ako ga vidimo na vreme - jednostavnom hiruškom interevencijom u potpunosti ga uklanjamo.
Zato je dermoskopski pregled jednom godišnje obavezan i odgovorno ponašanje na suncu, savetuju stručnjaci. Šta to znači?
"Da pokušamo da izbegnemo izlaganje direktnom sunčevom zračenju u periodu od 10 do 17 časova. Naravno to nije moguće - odlazimo na posao i dnevne aktivnosti nam to ne dozvoljavaju. U tom slučaju bitno je da štitimo kožu preparatima za zaštitu od sunca", ističe farmaceut Marija Radosavljević.
Sa druge strane - iako je leto - dermatolozi savetuju da ne idemo golišavi već da nosimo duge rukave, duge nogavice i da izbegavamo solarijume pre svega zbog zdravlja, ali i kako bi nam koža danas, ali i u starosti bila zahvalna.
Ako već ne možemo da odolimo sunčanju, bilo bi mudro da ne zaboravite na zaštitu od sunca, ali i na redovne preglede.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.