U svetu svake godine pre vremena rodi se 15 miliona beba, u Srbiji više od 4.000 ili 11 beba svakog dana.
Novembar je posvećen bebama koje požure da dođu na ovaj svet, a baš takva situacija zadesila je Milenu i Vladimira.
Nora je toliko požurila da dođe na ovaj svet da se rodila u petom mesecu trudnoće. Nakon rođenja cela porodica se suočila sa čitavim nizom komplikacija. Složni u borbi i nesalomivi sačuvali su Noru.
"Vi ste u prvom trenutku u stanju šoka, ja sam se porodila u petom mesecu u 23 u nedelji u bolnici su vikali pobačaj, pola je govorilo pobačaj, pola porođaj. Ja uopšte nisam znala da beba može tako rano da se rodi", priča Milena Berić, komunikološkinja i majka prevremeno rođene bebe.
"Dete kada se tako rano rodi ono je slepo, koža je bebi providna genitalije ne mogu da se razaznaju. Ovih dana se dosta priča o tome, beba imala 600, 700 grama i ja tačno znam kako sagovornici zamišljaju da je to beba, ali samo mala, e pa to nije tako" , priča Milena.
U porodilištu doslovno je bila borba za Norin život. Zahvaljujući medicinskom osoblju Insituta za neonatologiju, kako kažu, Nora je izašla iz bolnice. Međutim tu su nastali novi izazovi.
"Sećam se da je jedna naša poznanica u nekom statusu na Fejsbuku napisala: Jao blago tebi imaš divnog muža koji ti pomaže, a Milena je rekla: Kako misliš pomaže? Pa mi valjda zajedno odgajamo dete. Ja računam da smo mi u tome zajedno", priča Vladimir Arsenijević, pisac i otac prevremeno rođene bebe.
I ne samo zajedno u svojoj borbi već i u borbi za druge bebe i roditelje. Tako su pokrenuli humanitarnu akciju "Bebe superheroji" sa željom da pomognu Institutu za neonatologiju kako bi prikupili sredstva za najosnovnije. U okviru svog udruženja "Krokodil" organizuju i grupne psihoterapije za roditelje prevrmeno rođenih beba.
"Mi smo zaista razvili prijateljstva sa roditeljima koje smo upoznali. Kroz sve ovo upoznali smo predivnu decu i ne mogu da kažem da su to deca sa razvojnim izazovima, već sa doživotnim oštećenjima", priča Arsenijević.
Od njih deset prevremeno rođenih beba, samo dve prežive. Čak i od to dvoje koje prežive, verovatnoća da budu samostalni sposobni za život manja je od 5 odsto. Međutim, uz veliku borbu kako medicinskog osoblja, tako i roditelja, ali i podrške društva, ovi mali superheroji imaju šansu, šansu koja život znači.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.