Sve o zarazi malim boginjama: Za UNU govore stručnjaci zašto je vakcinacija važna

Detetu je potrebno na vreme obezbediti zaštitu od morbila koju garantuje MMR vakcina

Autor: Andrea Radovanović
11.07.2024. 21:01
  • Podeli:

Zaraza malih boginja ne jenjava. Od početka godine, u Srbiji je potvrđen 181 slučaj, objavio je Institut "Dr Milan Jovanović Batut". Na najvećem udaru su Novi Pazar, Beograd, Novi Sad i Loznica. Lekari apeluju na roditelje da na vreme vakcinišu decu i tako ih zaštite od rizika.

Male boginje - večita briga roditelja koji imaju malu decu. Lekari kažu da se epidemija vrlo brzo širi, jer roditelji često odvedu dete u vrtić, ne znajući da je zaraženo morbilima. Razlog je u tome što osip po telu u slučaju ove bolesti, podseća na neku vrstu alergije. Zato bi, ističu, svaka promena na koži, praćena povišenom temperaturom, trebalo da bude alarm za uzbunu.

"Mnogo su zaraznije nego, recimo, ovčije boginje, nego zauške, pa čak i, recimo, običan grip. U tome preti opasnost kada su u pitanju male boginje. Izuzetno se lako prenose, prenose se vazdušnim putem, prenose se kijanjem i kašljanjem, uglavnom. Mogu da se prenesu i preko igračaka, mada ređe, ali može kod male dece - diraju igračke, diraju ručice, stavljaju igračke u usta", kaže za UNU dr Saša Milićević, pedijatar.

Sve je to siguran put do zaraze koja se najviše prenosi dva do četiri dana pre nego što se kod dece uoče bilo kakvi simptomi. Bolest mahom prolazi bez većih komplikacija, osim kod dece sa hroničnim oboljenjima.  

"Kod te dece može da se pojavi zapaljenje uva, može da nastane pneumonija odnosno zapaljenje pluća, a u nekim teškim, najtežim situacijama, na sreću, jako retko, može da bude i zapaljenje moždanih ovojnica, pa čak i mozga", dodaje dr Milićević.

Zapaljenje mozga je u velikom broju slučajeva fatalno po dete.Najranjiviji su mališani mlađi od šest godina, posebno oni koji imaju loš imunitet, upozoravaju stručnjaci.

"Rizik da dođe do takvih neželjenih komplikacija je najveći kada oboli odojče. E sad, mi ne možemo ranije da vakcinišemo decu protiv malih boginja, čekamo da navrše godinu dana zato što je normalno da oni nasleđuju ta pasivna antitela od majke. Ta antitela traju otprilike nekih šest meseci, nekad manje, nekad duže. Ali je u nekim slučajevima i devet i više meseci. Zato čekamo 12 meseci, a onda je i taj period kritičan da se dete ne zarazi u tom periodu", kaže za UNU epidemiolog Zoran Radovanović.

A kad napuni godinu dana, ne bi trebalo da se čeka. Detetu je potrebno na vreme obezbediti zaštitu od morbila koju garantuje MMR vakcina. Imunitet je, zaključuju lekari, snažan i dugotrajan. 
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()