Nema sumnje da će se korona, ako je uopšte i odlazila, ponovo vraćati
I posle korone - korona. Virus nije nestao, iako smo odavno izašli iz pandemije. Poslednjih nedelja u Srbiji je povećan broj obolelih od kovida-19, upozoravaju iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut". Oni poručuju da, iako broj obolelih raste, nema težih kliničkih slučajeva zbog čega nisu potrebne dodatne mere prevencije i suzbijanja infekcije.
Pre četiri godine kada smo, kako su to voleli da kažu lekari, bili u piku epidemije koronavirusa, strahovali smo da nam ta bolest ne odnese život, dok danas na kovid gledamo malo drugačije.
Građane sa ovakvim stavom razuveravaju epidemiolozi. Kažu da je trenutno aktuelna podvarijanta omikrona, ali da je virus do sada toliko puta mutirao, da se ne zna na koje sojeve smo ostali imuni.
"Naš organizam, iako smo otporni ili smo preležali ili smo vakcinisani protiv onog ranijeg soja, sad ovaj novi ne prepoznaje. U tome i jeste stvar. Otuda ti epidemijski talasi. To je nešto što je neminovno i sa tim moramo da se pomirimo", objašnjava za UNU epidemiolog Zoran Radovanović.
Zato stručnjake ne čudi rast broja zaraženih, posebno imajući u vidu da se veliki broj naših građana vraća sa letovanja iz Grčke, gde je aktivnost virusa povećana. Situacija je slična u celom evropskom regionu, poručuju iz Batuta.
"Od početka 2024. godine u Srbiji je broj testiranih lica na SARS-CoV-2 opadao sve do početka maja, kada se broj testiranih osoba povećava i održava na oko 550 testiranih prosečno nedeljno. U istom periodu broj potvrđenih slučajeva počinje postepeno da raste i iznosi u proseku od 60 do 90 slučajeva nedeljno", saopštili su iz Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut.
Klinička slika sada je blaga, kažu lekari. Zato mnogi i ne odu kod lekara kada osete već uobičajene simptome.
"S jedne strane, mi smo se navikli na virus, s druge strane i virus je pitomiji nego što je bio. Ali to ne znači da treba da budemo ravnodušni, jer svaka nova infekcija donosi dodatni rizik da nam donese upalu srčanog mišića, emboliju i druga, dodatna oštećenja organa", smatra dr Radovanović.
Na jesen, epidemiolozi očekuju dodatno širenje virusa zbog čega je, kažu, najvažnije da država na vreme obezbedi dovoljno vakcina. Jer, nema sumnje da će se korona, ako je uopšte i odlazila, ponovo vraćati.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.