Dok uživate u prirodi tokom ranih jesenjih dana, setite se da niste jedini koji to rade
Neuobičajeno toplo vreme na kraju oktobra donelo je i - najezdu krpelja. Gotovo da nema nikoga ko se bar jednom u životu nije susreo sa tom napašću. I mada su uglavnom bezopasni, postoje i zaraženi koji mogu da nam prenesu tešku bolest.
Proveravali smo kako da se izborimo sa krpeljima.
Dok uživate u prirodi tokom ranih jesenjih dana, setite se da niste jedini koji to rade.
"Jako je važno ako čovek boravi u prirodi tokom dana, da se pregleda uveče da nema nekog krpelja, zato što krpelj više od 24 sata boravi u koži", kaže infektolog Darko Nožić.
Prva faza bolesti traje oko mesec dana, druga se razvija do trećeg meseca posle uboda zaraženog krpelja, a potom dolazi treća faza.
"Rana faza, to su promene na koži. Onda postoji rana diseminovana faza, to znači da se širi. Tada ima i više krugova. Ide na centralni nervni sistem i na srce i ima kasna faza koja je vezana za zglobove, odnosno otok. Najčešće je u pitanju koleno", dodaje Nožić.
Glodari su stalni izvor bakterija koje izazivaju lajmsku bolest, a njih nije moguće uništiti jer su široko rasprostranjeni i u seoskim i u gradskim sredinama. Ono što je dobro jeste da se mogu držati pod kontrolom.
"Suzbijanjem glodara odnosno deratizacijom, kao i suzbijanje krpelja koji prenose lajmsku bolest kasnije na ljude. Ove akcije koje se dva puta godisnje biocidnim preparatima", kaže Ivan Aleksić iz Zavoda za biocide.
Prema podacima "Batuta", u 2017. godini je u Srbiji prijavljeno više od 500 slučajeva Lajmske bolesti.
U svetu se naveliko radi na vakcini, a u Institutu "Batut" kažu da za sada ne očekuju da će uskoro stići u Srbiju.
Do vakcine, nosite adekvatnu odeću i koristite zaštitu kada ste u području u kome postoji rizik da se baš za vas zakači krpelj.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.