Trenutak nakon kog niko porodilje ne vidi: Kada ćemo početi da brinemo o bolu nakon smrti deteta?

U priči naše novinarke Lene Sladojević saznaćete da li za tu bol postoji uteha i pomoć i da li se pruža porodiljama. Čućete i ispovest žene čije dete nije živelo ni sat.

Autor: Lena Sladojević
10.11.2022. 19:46
  • Podeli:

Podatak koji je gotovo neverovatan - na svakih 16 sekundi u svetu se rodi mrtva beba. Još strašnije je što je Srbija u samom vrhu po stopi smrtnosti. 

U priči naše novinarke Lene Sladojević saznaćete da li za tu bol postoji uteha i pomoć i da li se pruža porodiljama. Čućete i ispovest žene čije dete nije živelo ni sat. 

Od najveće radosti, do najveće tuge, u ovom slučaju majku, deli samo jedan trenutak. 

" Ja sam u februaru mesecu dva nervna sloma doživela. Prvi nakon što sam videla dete u kapeli, drugi put na sahrani", kaže Maja Simić Simeunović, majka koja je izgubila bebu.

Psiholozi se slažu da je to najveći nivo stresa u čovekovom životu - gubitak deteta.

Tuga koja traje godinama, koja donosi besane noći i koja zauvek ostaje, a to iskustvo deli oko 400 majki godišnje u Srbiji.

Od 60.970 dece, koliko je prošle godine rođeno, 325 je mrtvorođeno, dok je po rođenju umrlo još 77 beba. Na žalost, ovu bol deli i Maja. 

"Probudili su me iz totalne anestezije, tražili su mi odmah da identifikujem dete, ja nisam mogla da se pomerim", priča Maja.

Majke koje rode mrtvorođeno dete ili kojima ubrzo nakon porođaja premine, psihološka pomoć u bolnicama potpuno izostaje.

"Najgori scenario koje su one pominjale je upravo ono što su one dobijale kao odgovor na gubitak od lekara ili medecinskih sestara. Na primer jedan od odgovora je 'Mlada si rađaćeš još', 'Mlada si lako ćeš preboleti', ili 'Mrtvorođeno je nisi ga ni osetila'", kaže psiholog Nikolina Milosavljević.

"Kažu mi 'Nastavi dalje sa životom, imaš dete', ali to vam je kao da vam neko kaže 'dobro izgubio si desno oko imaš levo, nije toliko strašno. Meni jeste", kaže Maja.

Grupu za podršku, nova je incijativa Centra za mame i to je mesto gde majke mogu da dobiju podršku i da kažu sve što im je na srcu.

"Zalagaćemo se da unutar porodilišta postoje psiholozi i psihološkinje koji su dostupni ženama koje su izgubile bebu i da u čitavom sistemu postoji besplatna podrška koje mogu žene da dobiju. Trenutno puno toga zavisi od ličnih resursa, ako imate novca da platite profesionalnu pomoć, vi ćete biti bolje", kaže Jovana Ružičić iz Centra za mame.

Maja kaže da je posle smrti bebe na porođaju niko nije zvao i pitao da li joj treba pomoć.

Uroš je bez fotografije. Stoji samo datum. To je dan kada je njegova majka trebalo donese novi život na svet.

Zašto? 

Pitanje je koje će njegova majka svakako postavljati doveka, ali ukoliko se usvoji nova inicijativa Centra za mame bar će joj neko pružiti ruku razumevanja. 
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()