Ne postoji vakcina ili lek za sprečavanje ili lečenje virusa OROV
U Evropi su nedavno zabeleženi prvi slučajevi zaraze virusom OROV, koji je sličan Ziki, a zvaničnici upozoravaju na rizike povezane s putovanjima u područja sa visokom stopom zaraze, kao što su Kuba i Brazil.
Devetnaest uvezenih slučajeva virusa Oropouche (OROV), koji se širi na ljude od zaraženih mušica i komaraca, prijavljeno je u zemljama Evropske unije u junu i julu, odnosno 12 u Španiji, pet u Italiji i dva u Nemačkoj.
Svi su povezani sa nedavnim putovanjima na Kubu i Brazil, navodi se u saopštenju Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), prenosi Politiko.
ECDC je saopštio da je rizik od infekcije za evropske građane koji putuju u epidemijska područja u Americi ''procenjen kao umeren“, ali da su putovanja posebno rizična za trudnice.
Verovatnoća izlaganja ljudi u Evropi je i dalje veoma mala, pošto su mušice i komarci koji prenose virus odsutni na kontinentu i nema dokumentovanih slučajeva prenošenja virusa sa čoveka na čoveka.
OROV može da izazove i groznicu, glavobolju, mučninu, povraćanje i bolove u mišićima i zglobovima.
Slično Ziki, OROV kod trudnica može da izazove pobačaj, razvojne probleme i deformitete fetusa, saopštio je ECDC, istakavši da se to još uvek istražuje.
Brazilsko Ministarstvo zdravlja u julu je saopštilo da su četiri bebe rođene sa mikrocefalijom, odnosno glavom manjom od normalne, a da su njihove majke bile zaražene virusom.
Ne postoji vakcina ili lek za sprečavanje ili lečenje virusa OROV.
Iako je bolest retko kad fatalna, Brazil je nedavno prijavio prva dva smrtna slučaja u svetu od virusa, a u pitanju su žene u 20-im godinama.
Od januara je prijavljeno preko 8.000 slučajeva u Južnoj Americi, Centralnoj Americi i na Karibima, sa prijavljenim epidemijama u Brazilu, Boliviji, Kolumbiji, Peruu i Kubi.
Evropa takođe prijavljuje sve veći broj slučajeva bolesti koje prenose komarci, kao što je virus Zapadnog Nila, a nedavno su slučajevi zabeleženi u Grčkoj i Rumuniji.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.