U Nemačkoj otkriven prvi slučaj nove varijante majmunskih boginja

Inficirana osoba je "prepoznata" proteklog petka, a zarazila se u inostranstvu

22.10.2024. 15:30
  • Podeli:
majmunske-boginje-virus-epruveta-reuters.jpg Foto: Reuters

Prvi slučaj nove varijante majmunskih boginja otkriven je u Nemačkoj, izvestio je Bild.

Kako Bild navodi, inficirana osoba je "prepoznata" prošlog petka, a zarazila se u inostranstvu.

Institut za javno zdravlje Robert Koh je odbio da odmah da komentar.

Svetska zdravstvena organizacija je u avgustu proglasila majmunske boginje globalnim vanrednim stanjem za javno zdravlje po drugi put u dve godine nakon izbijanja virusne infekcije u Demokratskoj Republici Kongo koja se proširila na susedne zemlje.

Prvi znak širenja van afričkog kontinenta pojavio se 15. avgusta kada su globalni zdravstveni zvaničnici potvrdili infekciju novim sojem virusa mpok u Švedskoj.

Šta su majmunske boginje?

Majmunske boginje su virusna bolest otkrivene davne 1958. godine, piše "AP", a povezana sa sada iskorenjenim virusom malih boginja. Može se širiti bliskim kontaktom poput dodirivanja, ljubljenja ili intimnog odnosa, kao i preko kontaminiranih materijala kao što su posteljina, odeća i igle.

Početni simptomi

Oni su slični gripu i uključuju groznicu, iscrpljenost, glabovolju i slabost u mišićima koja je često praćenja bolnim osipom ili svrabežom.

Ovu bolest karakterišu dve genetske klade, I i II. Klada I je široka grupa virusa koja je evoluirala decenijama i ima jasne genetske i kliničke razlike. Klada II je bio odgovoran za globalnu epidemiju koja je proglašena zdravstvenom krizom od jula 2022. do maja 2023. godine. Ali novu epidemiju pokreće klada I, koja izaziva težu bolest.

Koliko je opasno?

Neke epidemije majmunskih boginja klade I ubile su i do 10% ljudi koji se razbole, iako su novije epidemije imale nižu stopu smrtnosti, prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.

Određene grupe, uključujući novorođenčad, ljude sa ozbiljno oslabljenim imunološkim sistemom i trudnice, imaju veće šanse da imaju teže infekcije.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()