U Rusiji razvijena nova tehnika koja će pomoći u borbi protiv tromboze

Zbog visokog rizika od tromboze, neki pacijenti zahtevaju stalnu upotrebu antikoagulansa

19.12.2024. 23:15
  • Podeli:
shutterstock_2067357257 tromboza tromb proširene vene lekar ,pregled koleno-6763f029a7a18.webp Foto: Shutterstock

Naučnici sa Moskovskog instituta za fiziku i tehnologiju (MIPT) i Federalnog naučnog i kliničkog centra za fizikohemijsku medicinu "Lopuhin" FMBA Rusije razvili su novu nezavisnu metodu za analizu biološki aktivnih supstanci, koja će biti korisna za traženje antikoagulansa, supstanci koje sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka, saopštila je pres služba MIPT.

Antikoagulansi se koriste za bolesti srca, proširene vene i za sprečavanje postoperativnih komplikacija, prenela je agencija RIA Novosti. 

Zbog visokog rizika od tromboze, neki pacijenti zahtevaju stalnu upotrebu antikoagulansa.  Oni, takođe, mogu da izazovu neželjene efekte po organizam: alergijske reakcije, krvarenje, bol u stomaku i drugo. 

Zbog toga naučnici nastavljaju da traže nove, efikasnije i bezbednije lekove.

Za istraživanje su potrebne jednostavne, jeftine i štaviše, efikasne metode biohemijske analize koje pokazuju uticaj supstanci koje se proučavaju na zgrušavanje krvi. 

Naučnici sa Moskovskog instituta za fiziku i tehnologiju i Federalnog istraživačkog centra za fiziku i hemiju "Lopuhin" Federalne medicinsko-biološke agencije Rusije predložili su isplative metode za takvu analizu na osnovu masovnih testova koji se koriste u svim kliničko-dijagnostičkim laboratorijama.

"Razvili smo metodu za biohemijsku analizu supstanci koje pokazuju antikoagulaciona svojstva, koja se zasniva na kliničkim testovima koji se široko koriste za procenu zgrušavanja krvi kod pacijenata. Svi reagensi i oprema neophodna za analize su domaće proizvodnje", rekao je Valentin Manuvera, profesor saradnik na Katedri za molekularnu i translacionu medicinu na MIPT.

Prema njegovim rečima, razvijena tehnika omogućava otkrivanje antikoagulansnih supstanci u raznim smešama, kao i početnu analizu njihovog uticaja na zgrušavanje krvi.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()