U Srbiji 300 parova trenutno zainteresovano za VTO doniranim ćelijama

Dr Jeremić je objasnila da i u postupku vantelesne oplodnje sa doniranim ćelijama kandidati mogu da se opredele da im država plati postupak preko Fonda ili da ga plate sami, baš kao i u postupku redovne VTO, kao i da ukupna procedura košta 7.000 evra.

12.12.2022. 13:49
  • Podeli:
beba (2)-1669372133310.webp Foto: Pixabay

U ovom trenutku 300 parova zainteresovano je za postupak vantelesne oplodnje sa doniranim ćelijama, izjavila je danas klinički embriolog i šef Kabineta za embriologiju na GAK "Narodni front" dr Ana Jeremić.

"To se odnosi na parove kod kojih su iscrpljene sve mogućnosti da sa svojim reproduktivnim materijalom, u regularnim postupcima vantelesne oplodnje (VTO), dođu do potomstva. Takođe, ovo je namenjeno i ženama koje su bez partnera, a žele da se ostvare kao majke", objasnila je dr Jeremić.

Procedura prijavljivanja za veštačku oplodnju je, prema njenim rečima, jednostavna i veoma brza.

"Parovi tj. žene trebaju da se elektronski registruju na portalu eUprave, u roku od najviše pet dana mi ih pozivamo i dajemo im termin za komisiju", rekla je ona i objasnila da se najpre mide na komisju koju čine ginekolog, embriolog,  pravnik i  psiholog, a zatim na komisiju RFZO posle čega se  kandidati opredeljuju za kliniku na kojoj će raditi oplodnju, kao i za potencijalnog donora.

Na pitanje da prokomentariše slučaj Tijane Prizrenac koja vodi bitku sa državom da joj odobri korišćenje embriona koje je zamrza sa svojim suprugom, a koji je 2019. godine iznenada preminuo, Jeremić je rekla da u Zakonu o biomedicinski potpomognutoj oplodnji piše da je u postupku dozvoljena upotreba reproduktivnih ćelija i embriona samo davalaca koji su živi, i da je u tom smislu zakon jasan.

 

Ukupna procedura košta 7.000 evra

Dr Jeremić je objasnila da i u postupku vantelesne oplodnje sa doniranim ćelijama kandidati mogu da se opredele da im država plati postupak preko Fonda ili da ga plate sami, baš kao i u postupku redovne VTO, kao i da ukupna procedura košta 7.000 evra.

"Do sada su parovi išli u inostranstvo, oni koji su to sebi mogli da priušte, najčešće su išli u Češku, Grčku... Konačno počinje taj program i u Srbiji", naglasila je dr Jeremić.  

Ona je objasnila da je starosna granica za žene do 45 godine, kao i da je normalno i očekivano da će procedura biti uspešnija za mlađe žene.
"Formira se i državni registar pa ćemo imati precizne podatke o uspešnosti, ali sigurna sam da ćemo imati visok procenat uspešnosti , do 50 odsto sigurno", ocenila je dr Jeremić.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()