U Srbiji godišnje od raka oboli 40.000 ljudi: Genetika najmanji faktor, može da spreči nastanak

U našoj zemlji godišnje od raka oboli više od 40.000 ljudi, a ta bolest odnese i više od 20.000 života

07.03.2023. 10:01
  • Podeli:
lečenje Pixabay-63f74992d5a7f.webp Foto: Pixabay

Doktorka Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije Ana Jovićević kaže da je Srbija neslavni rekorder kada je reč o raku pluća, pre svega zbog velikog broja pušača.

U našoj zemlji godišnje od raka oboli više od 40.000 ljudi, a ta bolest odnese i više od 20.000 života. Po učestalosti obolevanja smo na 18. mestu u svetu, a po smrtnosti na prvom ili drugom.

ONKO aplikacija za pomoć pacijentima

"Preko 20 godina imamo savetovalište gde pacijenti dobijaju ne samo psiho-socijalnu podršku, već i informacije o tome kako izgleda lečenje, kako da se pripreme za operacije, ali ono je nedovoljno za ovoliko pacijenata", navodi dr Jovićević.

Zbog toga su pre nekoliko godina započeli projekat preko kojeg su izradili 28 brošura u kojima su dali odgovore na najčešća pitanja pacijenata, a sada je to pretočeno u ONKO aplikaciju koju mogu preuzeti korisnici androida, kao i IOS uređaja.

 

Komentarišući inicijativu ministarke zdravlja Danice Grujičić da se zabrani pušenje u ugostiteljskim objektima, dr Jovićević kaže da je to sjajna inicijativa, koja štiti zaposlene u tim objektima, kao i druge koji su nevoljno izloiženi duvanskim dimom.

Statistika je poražavajuća i kada je reč o raku grlića materice, a nade su uprte u vakcinu protiv HPV virusa koja bi mogla radikalno da promeni ove podatke.

Prvi po smrtnosti od raka dojke

Dr Jovićević navodi i da je naša zemlja prva u Evropi po smrtnosti kada je reč o raku dojke, zbog kasnog otkrivanja ovog karcinoma.

"Samo 10 odsto malignih bolesti prouzrokovano je genetikom, najveći broj je posledica spoljašnjih uticaja, ili našeg ponašanja, što je dobra vest, jer znači da se i 50 odsto slučajeva može sprečiti načinom života", ističe dr Jovićević.

Napominje da je upotreba duvana najznačajniji pojedinačni faktor rizika za maligne, ali i mnoge druge bolesti, dok fizička aktivnost i pravilna ishrana mogu mnogo da pomognu kako bi predupredile određene bolesti.

Zgrada Instituta za onkologiju i radiologiju ne odgovara sadašnjem stanju, jer je njena gradnja počela još 1939. i građena je prema tadašnjim potrebama. Danas se na ovom institutu leče pacijenti iz cele zemlje, a zaposleni i aparati rade u tri smene.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()