Iako ne deluje opasno, zbog toga mogu da trpe odnosi u porodici, među partnerima ili posao
U savremenom društvu okruženi smo tehnološkim uređajima sa kojih primimo beskonačno puno najrazličitijih informacija. To može da dovede do zasićenja, zbog čega se sve više ljudi okreće novom trendu, popularno nazvanog digitalni detoks.
UNA je istraživala zašto je odvajanje od tehnike značajno za naše zdravlje.
Javljanje osećaja teskobe kada telefon nije uz nas ili potrebe da se proveravaju obaveštenja na svakih nekliko minuta, prvi je znak da vam je potrebno odvajanje od telefona.
"Ako je prva stvar koju pogledate šta se desilo na društvenim mrežama ili u svetu, ako je višesatno vezivanje za uređaj prisutno, ako je problem u situaciji kada bi trebalo da se odreknemo toga, sve bi to bili znaci da postoji zavisnost", rekla je Nevena Lončarević iz Centra za psihološku edukaciju.
Iako ne deluje opasno, zbog toga mogu da trpe odnosi u porodici, među partnerima ili posao. Tada je digitalni detoks neophodan, a rešenje naizgled jednostavno.
"Isključiti uređaj ili ga otkloniti. Ako je uređaj uz nas, mi stalno primamo neke informacije. Postoji podeljena pažnja, koja u stvari čak i prestaje da bude podeljena, usmerena je onda na taj uređaj".
U praksi to uraditi ipak je teže. Kod kuće i na poslu okruženi smo tehnikom, od koje u upotrebi prednjače mobilni telefoni. Stručnjaci ističu da bi zbog toga bilo dobro uvesti pravila.
"Kada se ulazi u kuću, to je privatno vreme, vreme za porodicu, vreme za vas - onda se uređaj može isključiti i odložiti i onda, ako se ukućani dogovore da postoji neko vreme u toku dana, kada će svoje uređaje staviti sa strane, onda će oni svi zajedno imati priliku da kvalitetno provedu vreme na neki drugi način", zaključila je Nevena Lončarević.
Trendovi koji podrazumevaju poboljšanje mentalnog zdravlja zbog sve veće upotrebe mobilnih telefona nisu nešto novo. Proizvođači operativnih sistema za telefone, uveli su opciju "digitalne dobrobiti" gde korisnici mogu da prate svoju upotrebu uređaja i tako budu obavešteni kada to rade duže nego uobičajeno.
Postoje takođe i takozvane "off the grid" aplikacije, čiji je cilj da smanje ili ograniče upotrebu telefona.
U modernom društvu svaka informacija nam je na "dodir ili dva prstom" i ako se to ne kontroliše, postoji opasnost za razvojem zavisnosti. Postoje i dijagnostički kriterijumi da se zavisnost od mobilnih uređaja, od digitalnih tehnologija, vodi kao vrsta poremećaja, napominju naučnici, a u zavisnosti od toga kako se osećamo ako ih ne koristimo i ako su nam nedostupni, javljaju se simptomi koji liče na zavisnike od psihoaktivnih supstanci.
Zato se ističe da je potrebno da postanemo svesni situacije u kojoj smo, u kojoj meri smo vezani za digitalne tehonlogije, i da onda napravimo otklon od toga.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.