Vejpovi sadrže i velike količine nikotina za koji su istraživanja pokazala da izaziva veću zavisnost od one koju izaziva duvan.
Poslednjih godina na globalnom nivou zabeležen je pad upotrebe duvana, ali ne može se isto reći i za elektronske cigarete. Upravo suprotno - u Srbiji one nikada nisu bile zastupljenije i dostupnije.
Nekada u parfemu, a danas u oblaku dima od elektronskih cigareta. Pandemija upotrebe elektronskih cigareta najviše je okupirala tinejdžere. Dostupne su na svakom ćošku, deca mogu da ih kupe bez pokazivanja lične karte, a roditelji im ne pridaju veliki značaj, jer zbog slatkastog mirisa smatraju da su bezazlene.
"To su različite mešavine sa različitim aromama, neke biljne mešavine koje stvaraju upotrebom, barem kad su elektronske cigarete i vejpovi u pitanju tu paru koju korisnik udiše", kaže Goran Zarić, menadžer programa Mission: Oxygen.
"Ta tečnost sastoji se od vode, propilin glikola, glicerol,a nekih dodatnih ukusa", kaže Svetlana Stanišić, doktor fizičke hemije.
I ne samo od toga. Vejpovi sadrže i velike količine nikotina za koji su istraživanja pokazala da izaziva veću zavisnost od one koju izaziva duvan.
"Ne postoji dovoljna kontrola u sastavu ovih proizvoda i sastavu pare koju korisnik udiše i kocentraciji različitih aktivnih agenasa koje para sadrži. I vi praktično ne znate kao korisnik šta to udišete i unosite u organizam", pojašnjava Zarić.
Prodaja snusa - nikotinskih vrećica koje se stavljaju na desni, zabranjena je u svim zemljama Evropske unije osim u Švedskoj.
Francuska je zabranila i jednokratne elektronske cigarete, a u Srbiji i regionu takvi proizvodi nikada nisu bili popularniji.
"Mi kažemo da pušimo kao Turci ali zapravo u Turskoj su ove cigarete zabranjene osim ako ste turista pa možete da ih koristite ali ne mozete nigde da ih nabavite", pojašnjava Stanišićeva.
"Kod nas zakon još uvek ne prepoznaje ove proizvode. Pominje se u medijima da će novi zakon o duvanu koji se priprema obuhvatiti i nikotinske proizvode, da će proširiti deo nadzora nad svim proizvodima koji sadrže duvan i nikotin i na taj način možda doneti malo olakšanja", smatra Zarić.
Iako na prvi pogled deluju zabavno, ipak pre konzumiranja treba razmisliti dva puta, jer mogu da izazovu ozbiljne posledice na zdravlje.
"Znamo da su štetni, mi znamo da ce stradati koronarni i pulmunalni sistem kod dece, mogu da se razviju poremećaji u mentalnom razvoju, anksiozni poremećaji, kod trudnica mogu da budu izvor različitih problema ali nemamo doovoljno studija koje bi nam rekle ovo su štetni efekti u
dugoročnom periodu korišćenja", pojašnjava Zarić.
Prestanak pušenja je veliki izazov sa kojim je bolje suočiti se što pre, a najmanje što možemo da uradimo jeste da od toga ne pravimo zabavu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.