UNA istražuje: Zašto se muškarci plaše urološkog pregleda

Iako preventivni pregledi omogućavaju da se moguća bolest otkrije na vreme, poseta urologu i dalje je tabu tema

Autor: Kristina Koturanović
10.11.2023. 21:30
  • Podeli:

Svakog novembra, širom sveta, ovaj mesec dobija i naziv movembar, odnosno brkati novembar kada muškarci puštaju brkove kako bi podigli svest javnosti na važnost prevencije od raka prostate.

Iako preventivni pregledi omogućavaju da se moguća bolest otkrije na vreme, poseta urologu i dalje je tabu tema. Zašto? I u kojoj meri postoji strah od rutinskih uroloških pregleda?

„Skinite donji veš" - rečenica je lekara od koje mnogi muškarci beže. I upravo zbog tog straha, ali i sramote da se testiraju, nije retkost da pojedini muškarci ostanu bez dece. 

„Oni dolaze kad ih zaboli. Niko ne voli da ide kod lekara i to osiguranje jedino može da reguliše da ga natera da ide, jer ako ne ide - osiguranje izgubi i onda ga to jako skupo košta. Muškarci bi trebalo po rođenju da budu pregledani od iskusnog pedijatra ili urologa, pa onda u pubertetu i posle toga ako imaju tegobe neke naravno“, kaže za UNU urolog dr Aleksandar Milošević. 

„Muškarci smatraju tu svoju intimnu regiju nekom svetinjom i istovremeno im je to i čast i ponos i ako tu nešto nije u redu - to ih pogađa i u dušu ne samo u organ“, objašnjava nam urolog dr Veljko Pantović. 

Ipak, muškarci su skloni tome da odlažu odlazak kod lekara, bez obzira na posledice koje mogu biti opasne ili bezazlene, zavisi od stanja. Svakako ne bi trebalo ignorisati simptome.

„Problemi sa mokrenjem, učestalo mokrenje, otežano mokrenje, problemi sa začećem, problemi sa potencijom, problemi sa životnom energijom sa kasnijim godinama, ne moraju da budu očigledne neke tegobe, ali mogu ukazivati na neko stanje koje se uslovno rečeno može nazvati andro pauza, gde dolazi do pada polnog nivoa muškarca“, objašnjava dr Pantović.  

U svetu su obavezni urološki pregledi za sve muškarce koji imaju više od pedeset godina zato što su najčešće bolesti muškarca upravo urološkog porekla - prostata, mokrenje ili seksualna disfunkcija.

Sa druge strane, mlađi muškarci bi trebalo da se jave urologu ako rade na začeću nakon godinu dana nezaštićenih, neuspelih odnosa ili ako primete bilo kakve promene na lokalnom genitalnom nalazu.

„Ništa nije bolno i treba da se javi, ne treba da se plaši, mi smo svi muškarci i razumemo kako to funkcioniše“, kaže dr Pantović. 

Prema rečima stručnjaka, rak testisa javlja se u trećoj i četvrtoj deceniji života kod muškaraca. Oko 90 odsto slučajeva bude izlečeno, a kod onih gde je rak otkriven u ranoj fazi ta brojka dostiže i 99 odsto.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()