Začin koji svakodnevno koristite vam umnogome pomaže: Reguliše mišiće i krvi pritisak

Mnogi so uzimaju zdravo za gotovo, a i ne znaju koliko može biti koristan za regulisanje krvnog pritiska i drugih zdravstvenih stanja

04.09.2023. 18:00
  • Podeli:
Himalajska so shutterstock_1701035062-64f5b8315b50e.webp Foto: Shutterstock

Skoro nijedno kuvano jelo ili priprema salate, ne može da se zamisli bez dodavanja soli. 

Međutim, iako većina na so gleda kao na nešto što samo poboljšava ukus hrane, njegova uloga je daleko važnija.

Detaljnije o tome, objasnila je nutricionistkinja Ivana Mišić.

"So je esencijalna mineralna supstanca, koja ima ključnu ulogu u održavanju optimalnog zdravlja ljudskog organizma. Iako se često uzima zdravo za gotovo, uloga soli je mnogo dublja nego što se možda čini na prvi pogled", navodi nutricionistkinja i otkriva zašto je ljudima potrebna so:

Regulacija ravnoteže tečnosti

So je ključna za održavanje ravnoteže između unosa i izlučivanja tečnosti u organizmu. Natrijum, osnovni sastojak soli, igra ključnu ulogu u regulaciji nivoa tečnosti u ćelijama i međućelijskom prostoru. Ovo je ključno za normalno funkcionisanje mišića, nervnog sistema i drugih vitalnih funkcija.

Nervni sistem

Natrijum ima važnu ulogu u prenošenju nervnih impulsa. Bez dovoljno natrijuma, nervni impulsi ne bi mogli efikasno putovati kroz nervne ćelije, što bi moglo dovesti do problema kao što su grčevi, konfuzija ili čak ozbiljniji neurološki poremećaji.

Mišićna funkcija

Natrijum je ključan za normalnu kontrakciju mišića, uključujući srčani mišić. Nedostatak natrijuma može izazvati probleme sa srčanim ritmom i slabost mišića.

Održavanje krvnog pritisak

So igra ulogu u regulaciji krvnog pritiska. Međutim, prekomeran unos soli može dovesti do visokog krvnog pritiska, što povećava rizik od srčanih oboljenja i moždanog udara.

Ravnoteža elektrolita

So doprinosi održavanju ravnoteže elektrolita u organizmu. Elektroliti su joni koji su ključni za mnoge biološke procese, uključujući funkciju ćelija, prenos signala i regulaciju pH vrednosti tela.

Apetit i ukus hrane

So igra značajnu ulogu u poboljšanju ukusa hrane i stimuliše apetit. Umereno unošenje soli može poboljšati senzaciju ukusa hrane i učiniti obroke privlačnijim.

Važno je napomenuti da, iako je so važna za organizam, preteran unos soli može imati negativne posledice na zdravlje. Prekomeran unos soli može dovesti do visokog krvnog pritiska, srčanih oboljenja, bolesti bubrega i drugih zdravstvenih problema.

Zbog toga je važno održavati balansiranu ishranu i umereno unositi so, posebno uzimajući u obzir modernu prehrambenu industriju koja često sadrži visok sadržaj skrivene soli u raznim prerađenim namirnicama.

Koju so izabrati?

Morska so

Morska so se dobija isparavanjem morske vode i često se smatra prirodnijom opcijom u odnosu na običnu rafinisanu so. Ona može sadržati različite minerale, što je čini bogatijom hranljivim sastojcima. Međutim, treba voditi računa da se ne pretera sa unosom, jer i morska so sadrži natrijum.

Himalajska roze so

Himalajska so je dobijena iz rudnika u planinskom regionu Himalaja i često se ističe svojom karakterističnom roze bojom. Smatra se da sadrži razne minerale koji joj daju boju i ukus. Iako je popularna, treba je konzumirati umereno kao i ostale vrste soli.

So sa smanjenim sadržajem natrijuma

Ako želite smanjiti unos natrijuma, možete koristiti so sa smanjenim sadržajem natrijuma ili so koja je obogaćena kalijumom ili drugim mineralima. Ove soli mogu pomoći u održavanju ravnoteže elektrolita u organizmu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()