Zašto decu nikada ne treba prisiljavati da jedu

Roditelji su često zabrinuti kada njihovo dijete jede vrlo malo, ne jede zdravu hranu poput voća i povrća ili potpuno odbija obroke.

01.08.2023. 10:51
  • Podeli:
dete, jabuka, jedenje pixabay-64a7ea500011f.webp Foto: Pixabay

Roditelji su često zabrinuti da im dete ne dobija dovoljno na težini ili gubi kilograme ako ne jede dovoljno te ga onda prisiljavaju da jede. Psiholozi ipak kažu da je to pogrešno i da stvara više štete nego koristi.

Nagovaranje može dovesti do razvoja negativnih poveznica s hranom te na kraju do odbojnosti ili izbegavanja. Takođe, može sprečiti decu da prepoznaju i reaguju na signale gladi ili sitosti, što može povećati verovatnoću da će se prejedati u kasnijoj dobi.

Potreba roditelja da nagovaraju dete na jelo proizlazi iz brige oko toga koliko ili šta dete jede. Roditelji mogu postati zabrinuti za zdravlje svog deteta ako smatraju da ne jede dovoljno da bi se zdravo razvijalo. Ako je dete premršavo, verovatnije je da će ga roditelji prisiljavati na jelo ne shvaćajući da to može imati suprotan efekat od željenog, navodi Index.hr.

Psiholozi upozoravaju kako je prisiljavanje deteta da jede povezano s nizom negativnih posledica.

Jedna od njih je smanjena želja za jedenjem hrane i ljubav prema hrani. Deca brzo stvaraju asocijacije između hrane i neugodnih iskustava koja je prate. 

Ako je dete pod pritiskom da jede više nego što želi, tada se negativni osećaji mogu povezati s hranom, što dovodi do smanjenja volje za njom.

Isto tako, prisiljavanje na jelo može omesti detetovu sposobnost da nauči da kontroliše sopstveni apetit.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()