Zašto je unos vode podjednako važan i zimi?

Možete biti iznenađeni ako se tokom zimskih meseci osećate prilično dehidrirani

16.01.2024. 22:15
  • Podeli:
kisela voda, mineralna voda, flašica kisele vode - foto pixabay (2)-654ce3e0e9e67.webp Foto: Pixabay

Unos dovoljno vode u organizam zimi je izuzetno važan iako se možda ne čini tako. A evo i razloga zašto.

Takođe možete biti iznenađeni ako se tokom zimskih meseci osećate prilično dehidrirani, posebno zbog grejanja koje je normalno na niskim temperaturama. Zanemarivanje hidratacije međutim tokom zime može dovesti do brojnih zdravstvenih problema, uključujući oštećenu imunološku funkciju i loše zdravlje kože.

Zato, iako vam se čini da to nije toliko važno kao leti, veoma je važno i da zimi unosite dovoljno vode u organizam. Zašto je važno unositi dovoljno vode zimi? 

Telo gubi više vode tokom zime 

Tokom zime, vaše telo doživljava povećan gubitak vlage zbog suvog vazduha.

Ova pojava se javlja kroz disanje i isparavanje kože, zbog čega je od presudne važnosti da se gubitak tečnosti nadoknadi povećanjem unosa vode.

Gubitak tečnosti kroz kožu 

Hladnoća može izazvati suvu kožu, a grejanje dodatno doprinosi njenom isušivanju.

Redovno pijenje vode pomaže u održavanju hidratacije kože i sprečava gubitak vlage. Niske temperature izazivaju suvoću kože Sa nižim temperaturama često dolazi do suve kože. Pijenje puno vode može pomoći da se koža hidrira iznutra i spreči suva koža, koja dolazi sa pucanjem, nelagodnošću, svrabom, iritacijom i drugim neželjenim efektima.

Fizička aktivnost 

Iako možda neće biti toliko žeđi kao leti, zimske aktivnosti kao što su skijanje, sankanje ili planinarenje mogu dovesti do značajnog gubitka tečnosti kroz znojenje. Adekvatan unos vode pomaže u održavanju energetske ravnoteže i izbegavanju dehidracije.

Prevencija bolesti Hidratacija igra važnu ulogu u jačanju imunog sistema. Tokom zimskih meseci, kada su virusi i bakterije češći, dobro hidriranje može pomoći u sprečavanju respiratornih infekcija i drugih bolesti. Sprečavanje stvaranja kamena U nekim slučajevima, smanjeni unos tečnosti može povećati rizik od stvaranja kamena u bubregu.

Redovno pijenje vode pomaže u održavanju ravnoteže i sprečava stvaranje kamenja. 

Više mokrenja

Boravak u hladnom okruženju može uzrokovati da bubrezi proizvode više urina nego obično, što čini vodu za piće posebno važnom za sprečavanje dehidracije.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()