Dve vakcine koje štite, svaka na svoj način, od opasnih bolesti
Vakcina protiv HPV virusa od ove godine je dostupna u Srbiji za decu od devet do 19 godina, a direktorka Instituta Batut Verica Jovanović ističe da je to veliki poduhvat države.
"HPV vakcina je prevencija od nastanka karcinoma raka grlića materice kod žena i penisa kod muškaraca. Ta mera dugoročno daje sigurnost i bezbednost i sprečava pojavu nastanka ta dva karcinoma. Među humanim papiloma virusima postoje brojni virusi, metodom PCR dijagnostike, na institutu Batut utvrđujemo one koji su potencijalno prouzrokovači karcinoma", objasnila je.
Što se same vakcine tiče, daje se preventivno, a najviše inficiranih je u uzrastu od 20 do 25 godina. Infekcija se može dobiti u kontaktu sa osobom koja nema znake i simptome infekcije.
Više od 99 odsto primalaca razvija odgovarajući nivo antitela na tipove HPV uključene u vakcinu mesec dana posle kompletne serije.
Vakcina Gardasil 9, koja je dostupna u Srbiji, namenjena je za imunizaciju devojčica i dečaka uzrasta od 9 do 19 godina, najbolje pre stupanja u seksualne odnose, a prvenstveno kod dece sedmih razreda osnovnih škola, tokom sprovođenja sistematskih pregleda.
Deci uzrasta od 9 do navršenih 14 godina života daje se u dve doze sa razmakom od šest meseci, a osobama od navršenih 15 godina daje se u tri doze I to tako da se druga doza daje nakon dva a treća nakon šest meseci. Seriju treba kompletirati u roku od godinu dana.
Vakcina Gardasil protiv HPV koja se daje u Srbiji smanjuje broj slučajeva raka grlića materice za 90 odsto. Ovo su pokazali rezultati britanske studije koja je pratila devojčice koje su 2008. primile ovu vakcinu. Studija je procenila da je vakcinacija sprečila oko 450 karcinoma i 17.200 pretkancerogenih izraslina.
Srbija ima jednu od najvećih stopa umiranja od raka grlića materice.
Kada je reč o MMR vakcinama, direktorka Instituta Batut Jovanović ukazuje na to da je broj vakcinisane dece u Srbiji značajno opao, te da je 2021. godene vakcinisano 74.8 odsto ciljne grupe.
"Da bismo postigli kolektivni imunitet, vrlo je važno da se obuhvat vakcinacijom MMR vakcinom bude iznad 95 odsto ciljne populacije, a ciljna populacija su sva deca do navršenih godinu dana života i deca pre polaska u školu. Smanjenjem broja vakcinisane dece dolazi do pada kolektivnog imuniteta i upravo sve jako osetljive populacione grupe, dakle deca, podležu pod rizik od oboljevanja", ističe dr Jovanović.
Ona upozorava na to da se time stiču uslovi da se u Srbiji vrati epidemija koja je bila registrovana pre samo nekoliko godina te je pozvala roditelje da bez odlaganja omoguće vakcinaciju MMR-om.
Jovanovića ističe i da su informacije o tome da ova vakcina izaziva autizam isključene u stručnom smislu.
U slučaju potrebe, može se odložiti vakcinacija deteta, ali na kraći rok.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.