Zdrava jutarnja navika će vam pomoći da bolje upravljate stresom i mentalnom higijenom

Kada je u pitanju mentalno zdravlje, zdrava jutarnja rutina može napraviti veliku razliku u vašem raspoloženju

01.11.2024. 07:30
  • Podeli:
priroda jesen šetnja pixabay-67239070ed348.webp Foto: Pixabay

Pored vežbanja i zdravog doručka, u svoju rutinu možete uvesti još jednu aktivnost koja, prema rečima trenerke Rejčel Mekferson, pozitivno utiče na mentalno zdravlje.

Mekferson je za portal "Eating Well" otkrila da jutarnje šetnje prirodom mogu da postave odličnu osnovu za bolje upravljanje stresom i anksioznošću tokom ostatka dana. Njeni saveti se poklapaju i sa nekoliko studija, koje su pokazale da boravak na otvorenom, na primer šetnja u prirodi, može značajno da poboljša raspoloženje i opšte blagostanje.

Izlaganje prirodnom svetlu prvo ujutru pomaže u regulisanju cirkadijanskih ritmova, što dovodi do kvalitetnijeg sna i doslednijeg raspoloženja tokom dana. Osim toga, ona je izdvojila pet razloga zašto je šetnja na otvorenom najbolja navika koju možete imati za poboljšanje raspoloženja.

Može smanjiti stres

Mekferson ističe da "istraživanja pokazuju da je boravak na otvorenom, posebno u prirodi, povezan sa boljim raspoloženjem i manje anksioznosti i stresa".

Hodanje u prirodnom okruženju može smanjiti nivoe kortizola, hormona povezanog sa stresom, čak i bolje od aktivnosti u zatvorenom prostoru poput hodanja na traci za trčanje. Niži nivo kortizola pomaže u podizanju raspoloženja i omogućava vam da mirnije pristupite svakodnevnim izazovima.

"Kada počnete dan da se osećate dobro i manje stresno, ostatak dana će biti mnogo bolji", dodaje ona.

Može poboljšati kvalitet sna

Trener dodaje da i jutarnje šetnje pozitivno utiču na san. "Kada izađete napolje na jutarnjem svetlu u šetnju, to može pomoći da regulišete svoj unutrašnji telesni sat i cikluse spavanja i buđenja, poznatih kao cirkadijalni ritmovi. Kada su cirkadijalni ritmovi regulisani, imaćete kvalitetniji san, što zauzvrat poboljšava raspoloženje i mentalna jasnoća tokom dana", objašnjava ona za Eating Well.

Može podržati mentalno zdravlje

"Redovne jutarnje šetnje prirodom pomažu u ublažavanju simptoma depresije i anksioznosti", tvrdi Mekfirson, koji se osvrnula i na rezultate nekih istraživanja sprovedenih na ovu temu.

Istraživanja pokazuju da šetnja zelenim površinama, dodaje ona, može imati smirujući efekat, olakšavajući upravljanje negativnim mislima i emocijama, prenosi Index.hr.

Može povećati nivo energije

Jutarnje šetnje prirodom odličan su izbor jer dan započinjete odmah na svežem vazduhu. "Boravak na otvorenom u prirodnom svetlu tokom jutarnje šetnje može da vas učini budnijim i bolje raspoloženim. Čak i kratke šetnje mogu vam dati mentalni podsticaj, tako da se osećate energičnije i spremnije da se uhvatite u koštac sa dnevnim zadacima. Kada ste produktivniji i manje pospana, osećaćete se bolje u vezi sa mnom i mojom listom obaveza", objašnjava ona.

Može promovisati smirenost uma i opustiti vas

"Šetnja na otvorenom može biti svesna aktivnost koja pomaže da se prekine krug negativnih misli i olakšava osećanje pozitivnih emocija. Svesna šetnja, posebno u prirodi, može doneti mir i opuštanje i podići raspoloženje, kako kratkoročno tako i tokom dugoročno", zaključuje Mekfirson.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()