Kako živeti sa endometriozom?

LEKOLIDTM je dodatak ishrani koji pruža novu mogućnost u terapiji endometrioze

Autor: Promo
26.12.2023. 10:31
  • Podeli:
Policistični jajnici shutterstock_2030688602-64d4ec1ece857.webp Foto: Shutterstock

Endometrioza je medicinsko stanje u kojem tkivo koje obično oblaže unutrašnjost materice raste izvan nje. Ova pojava može zahvatiti jajnike, jajovode i druge organe u karličnom regionu. Ovaj proces može prouzrokovati formiranje lezija, cista i ožiljaka u okolnim tkivima.

Simptomi endometrioze mogu biti:

  1. Bol u maloj karlici: Jedan od glavnih simptoma endometrioze je jak bol, posebno tokom menstruacije
  2. Bol tokom seksualnog odnosa: Seksualni odnos može postati bolan kod žena s endometriozom
  3. Problemi s menstruacijom: Bolni ili obilni menstrualni ciklusi mogu biti jedan od znakova endometrioze
  4. Problemi sa začećem: Endometrioza može otežati začeće i uzrokovati neplodnost
  5. Hronična fizička iscrpljenost
  6. Prisutnost bola tokom ovulacije
  7. Bol pri redovnoj peristaltici creva ili tokom mokrenja
  8. Bol u leđima
  9. Nadutost

Dijagnoza i lečenje:

  1. Laparoskopija: Ovo je često korišćen postupak za dijagnostikovanje endometrioze. Hirurg koristi malu kameru koja se umeće kroz mali rez kako bi pregledao unutrašnjost karlice.
  2. Lekovi: Lekovi za smanjenje bolova i upala, poput nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL), često se koriste za ublažavanje simptoma.
  3. Hormonska terapija: Hormonski lekovi, kao što su kontraceptivi, mogu pomoći u kontroli rasta endometrijskih tkiva.
  4. Hirurško lečenje: U nekim slučajevima, hirurški zahvat može biti potreban kako bi se uklonila zahvaćena tkiva.

Endometrioza može značajno uticati na svakodnevni život žena. Podrška porodice, prijatelja i zdravstvenih profesionalaca igra ključnu ulogu u lečenju i može značajno poboljšati kvalitet života. Važno je da žene sa endometriozom potraže medicinsku pomoć i da razgovaraju sa stručnjacima kako bi za sebe pronašle najbolje moguće opcije lečenja.

Endometrioza može uticati i na plodnost. Ako žena planira trudnoću, važno je konsultovati se sa ginekologom kako bi razgovarala o mogućnostima i planu lečenja koji podržava plodnost.

Uz to, promene u ishrani, redovna fizička aktivnost i tehnike opuštanja mogu pomoći u ublažavanju simptoma endometrioze.

Važno je individualizovati pristup lečenju obzirom na specifične potrebe svake osobe. Endometrioza je ozbiljno oboljenje koje zahteva pažljivu dijagnozu i pravilan tretman. Žene koje sumnjaju da imaju endometriozu trebalo bi da potraže medicinsku pomoć kako bi se postavila tačna dijagnoza i pronašao odgovarajući plan lečenja

1 od 5-10 žena u reproduktivnom periodu pati od endometrioze.

30–50% žena sa endometriozom pati od neplodnosti!

Postoje i veoma efikasni dodaci ishrane na bazi kurkume, kvercetina i N-acetil-cisteina čije komponente deluju sinergistički na simptome bolesti.

Kurkuma ili indijski šafran, spada u biljke klasificirane kao GRAS – Generally Recognized As Safe Substances, odnosno supstance generalno priznate kao sigurne (FDA U.S. Food and Drug Administration).

Aktivne supstance su kurkumin i kurkuminoidi koji deluju tako što zaustavljaju rast i širenje endometriotičnog tkiva. Kurkuma takođe ima i protivupalno i antioksidativno delovanje, a oba su važna u kontroli bola i drugih simptoma endometrioze.

Kvercetin pripada grupi flavonoida ( prirodna jedinjenja biljnog porekla), te kao i kurkuminoidi deluje tako što zaustavlja rast endometriotičnog tkiva, ima protivupalno i antioksidativno dejstvo.

Kvercetin u Lekolid™-u je iz ekstrakta Sophora japonica (japanski bagrem), u farmakologiji poznatog po primeni u lečenju krvarenja materice, zgrušavanja krvi i brojnim drugim primenama.

N-acetil-cistein (NAC) je oblik L-cisteina (poluesencijalne aminokiseline) i poznat je po svom antioksidativnom delovanju. Dovodi do značajnog smanjenja promera endometriotičnih cisti.

Bilo bi dobro da odabrani dodatak ishrani ima trostruki mehanizam delovanja za potpunu kontrolu simptoma endometrioze tako što:

  • Ublažava bol i upalu
  • Zaustavlja rast endometrijskog tkiva
  • Smanjuje recidive nakon hirurških zahvata

 

LEKOLIDTM je dodatak ishrani koji pruža novu mogućnost u terapiji endometrioze. LEKOLIDTM se koristi jednom dnevno tako što se tableta proguta sa kašičicom maslinovog ulja ili tokom obroka kako bi se poboljšala apsorpcija aktivnih sastojaka. Lekolid nije namenjen trudnicama, dojiljama, deci, osobama sa opstrukcijom žučnih puteva i sa žučnim kamencima, kao i osobama na antikoagulantnoj terapiji.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()