Osim sunčanice, leti smo posebno podložni virusnim, odnosno bakterijskim infekcijama, streptokoknim upalama i gnojnim anginama
Tropske vrućine mogu da izazovu ozbiljne zdravstvene tegobe i kod potpuno zdravih ljudi. Problemi toplotnog udara i sunčanice mogu da se prepoznaju, ali i izbegnu na vreme ukoliko pripremimo naš organizam na ove klimatske uslove.
Da ne bi došlo do toplotnog udara, odnosno sunčanice, neophodno je pripremiti organizam za vrućine. Piti puno tečnosti, spavati dobro, ne izlaziti u podne, nositi laganu odeću, sve su ovo univerzalni saveti koje svi znamo.
"Ishrana mora biti raznovrsna, bogata svežim voćem i povrćem. Međutim, mi leti nemamo puno vremena. Vreme provodimo pored reke i zaboravljamo na sveže voće i povrće. Više toga koristimo u zimskom periodu, jer znamo da nam je slab imunitet", kaže doktorka Biserka Obradović, specijalista opšte medicine.
Osim zdrave ishrane, neophodna je i fizička aktivnost – ali umerena.
"Fizička aktivnost koja je u jutarnjim i večernjim satima, nikako ne u podne, i fizička aktivnost koja je ne tako intenzivna, kao po nekom hladnom vremenu. Već fizička aktivnost koja je dozirana, jer znamo da smo dosta energije izgubili na savlađivanje visoke temperature", objašnjava sagovornica UNE.
A na pitanje kako podnose temperaturu od 35 stepeni, građani odgovaraju na različite načine. I dok neki izbegavaju vrućinu i unose više tečnosti, drugi se rashlađuju vožnjom na biciklu. Ima i onih kojima vrućina baš i ne smeta, pa šetaju po vrelom danu, dok se neki trude da koliko god to mogu budem na zelenim površinama.
Doktorka Obradović upozorava da smo leti posebno podložni virusnim, odnosno bakterijskim infekcijama, streptokoknim upalama i gnojnim anginama.
"Klime moraju redovno da se čiste, jer u klimama imamo dosta bakterija, posebno bakterije legionele koje izazivaju upalu pluća. Te legionele imamo i u stajaćoj vodi, kada nismo duže u stanu prva voda koju uzmemo iz česme moramo da je pustimo", ističe ona.
Doktorka je, takođe, posavetovala da kada dođe do kolabiranja organizma, nikako ne treba osobu polivati hladnom vodom ili šamarti – pošto to organizmu napravi dodatni šok i stres. Najbolje je osobu položiti na pod, odnosno beton, raskomotiti je i podići joj ruke i noge.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.