Da li ste znali da ove životinje nemaju mozak

Neke životinje nemaju razvijen mozak, ali su ipak i te kako žive. Zanimljivo je da sva ta bića nastanjuju mora.

13.06.2024. 21:57
  • Podeli:
korali okean pixabay-1664110847945.webp Foto: Pixabay

Mozak je zapravo grupa klasterisanih neurona koji nam pomažu u kontroli svih nervnih funkcija. Životinje koje nemaju mozak obično su vrlo jednostavna bića koja za preživljavanje koriste rudimentarne biološke karakteristike. Mnoge od njih ne kreću se, a hranu pronalaze osetilnim nervima.

Morske spužve

Najprimitivnije životinje u životinjskom carstvu gotovo su nepokretne. Za kretanje im služi voda koja stvara utisak kao da plešu. Osim što nemaju mozak, nedostaju im i organi, neuroni te tkiva.

Morski ježevi

Ovo su životinje koje nemaju mozak, ali mogu prouzrokovati ozbiljne povrede onima koji na njih stanu bosi. Njihove se bodlje vrlo lako zabijaju u ljudsku kožu i oštećuju naše tkivo. Srećom, izvan Južne Floride, morski ježevi nisu otrovni.

Morski krastavci

Sigurno ste nekada za vrijeme letovanja na Jadranu imali priliku videti ova crvolika bića. Hrane se planktonom i ima ih u svim morima. Iako sadrže otrovnu materiju, nisu opasni za ljude s obzirom na to da zbog nedostatka mozga neće nikoga moći svesno napasti.

Školjke

Školjke su mekušci čije je telo zaštićeno oklopom. Zanimljiva školjka svakako je kamenica. Osim što ponekad sadrži biser, poznata je po tome što ni ona nema mozak. Ono što školjke ipak mogu otvarati i zatvarati svoj oklop.

Morska anemona

Ova predivna životinja, koja izgleda poput biljke, koristi svoje duge pipke kako bi uhvatila i pojela plijen. Nedostatak mozga ne sprečava je da bude izuzetno zanimljiva životinja.

Morska zvezda

Zvezde su rođake morskog ježa, ali nisu ribe i nemaju mogućnost plivanja. Svoj život provode na dnu okeana, a kreću se uz pomoć vode. U slučaju da primetite morsku zvijezdu izvan vode, morate znati da to nije bio njen izbor puta.

Meduza

Meduze su specifične životinje koje se svesno kreću iako nemaju mozak. One čak mogu prskati vodu oko sebe kako bi se pokretale, lakše došle do plena ili pobegle predatorima. Njihovi pipci reaguju na strane predmete u blizini te na ovaj način meduze love plankton.

Korali

Predivne korale malo ko smatra životinjama, ali oni to jesu. Jedino nemaju mozak. Korali su pravi primer na kojem se može naučiti glavna razlika između biljki i životinja: životinje traže hranu, a biljke je same proizvode. Korali hvataju plankton koji uvlače u sebe pipcima i tako se hrane. Dakle, definitivno su životinje, prenosi Index.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()