Farme u pustinji: Usred peska i vreline niču beskrajna polja pšenice

Farma koristi veštačku inteligenciju i termičku sliku za prikupljanje podataka o vremenu i zemljištu kako bi regulisala stope navodnjavanja i pratila rast

Autor: Srđan Ristić
21.02.2023. 22:02
  • Podeli:
pustinje farme reuters-63f4cd9a8c22c.webp Foto: Reuters

Zbog krize sa hranom, Ujedinjeni Arapski Emirati pretvaraju pustinje u farme. Zeleni krugovi usred pustinje u Šardži predstavljaju hektare i hektare pšenice. Vlada te zemlje finansirala je sadnju farmi, kako bi poboljšala situaciju u sušnoj zemlji, koja inače uvozi oko 90 odsto svoje hrane.

"Mi kontrolišemo sve preko satelita, ništa od posla ne radimo ručno, možemo reći da se naš rad kontroliše elektronski. Kasno smo počeli ovu sezonu, tako da smo srećom došli do ove faze", ističe inženjer Medat Al Henau.

Očekuje se da će doprinos farme Mleiha, koja ne sadrži pesticide, hemikalije i genetski modifikovano seme biti oko 1.600 tona pšenice godišnje, što je korak ka većim ambicijama proizvođača nafte iz Zaliva da poveća poljoprivredu.

Najveći izazov bio je dovođenje 18.000 kubnih metara desalinizovane vode potrebnih dnevno za navodnjavanje, mada zvaničnici kažu da će troškovi energije za proizvodnju te količine desalinizirane vode biti proporcionalno manji kako se projekat povećava.

Farma koristi veštačku inteligenciju i termičku sliku za prikupljanje podataka o vremenu i zemljištu kako bi regulisala stope navodnjavanja i pratila rast.

"Trudimo se da na farmi koristimo najnoviju tehnologiju. Ovo je posebna poljoprivredna platforma, koja može pomoći da se identifikuje količina navodnjavanja koja je završena i da se planira količina navodnjavanja za naredne dane. Ovaj grafik mi pokazuje porast sa vremenom hlorofila i zelene boje biljaka na dnevnom nivou, što daje važne informacije poljoprivrednicima da naprave buduće planove", kaže direktor poljoprivrede na farmi pšenice Mleiha Ibrahim Ramadan.

Projekat uključuje eksperimentalna polja od 35 različitih vrsta pšenice iz celog sveta koja se prostiru na dva hektara kako bi se istražila kompatibilnost sa tlom Emirata i vremenskim prilikama.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()