Veoma je vezan za vlasnika, odnosi se prema njemu zaštitnički i ne voli da se od njega odvaja.
Izbor kućnog ljubimca je veoma važna stavka u našim životima, a pogotovo ako živimo u stanu, malom prostoru, bez dvorišta i sa decom. U slučaju da tražite ljubimca koji se neće linjati po stanu i biti divan prema vašoj deci, onda bi odličan izbor bio pas kojeg nazivaju i "tartufar", ali i "italijanski vodeni pas."
Reč je o rasi Lagotto Romagnolo, a odlikuje ih gusta, kovrdžava dlaka, koja se gle čuda ne linja nimalo. Idealan je ljubimac i za one koji pate od alergija na pseće dlake. Mogu biti raznih boja, ali najčešće viđamo one u braon boji, narandžastoj ili beloj sa braon flekama. Odlikuje ih visok nivo osećajnosti i empatije, a imaju i poseban dar - mogu naći tartufe.
Njegovo poreklo, kao što mu i ime kaže, vodi iz oblasti Romanja u Italiji, i pominje se još u 16. veku. Lagoto romanjolo spada u drevne rase retrivera i pasa za vodu.
Ovaj rundavi pas spada u manje do srednje pasmine, srazmerne je i snažne građe, rustičnog izgleda s gustim, kovrdžavim krznom nalik vuni. Zanimljivo je da je ovaj pas gotovo jednako dugačak i visok – gotovo četvrtast. Navikao je na rad i ima veoma razvijena čula, s tim da su mu oči pre usmerene na pokret nego na detalje.
Njegov njuh međutim dodelio mu je titulu neprikosnovenog tragača za tartufima još u 19. veku, i to je ostao do danas. Njegovo gusto krzno štiti ga od trnja dok se probija kroz žbunje i rastinje u potrazi za ovim retkim gljivama.
Pun je ljubavi, uvek prijateljski nastrojen, obožava decu i svoju ljudsku porodicu. Odlično se slaže i s drugim psima i mačkama u domu. Zbog svoje genetike radnog psa, lagoto romanjolo zahteva dosta fizičke aktivnosti, a čak više od kretanja potrebna mu je mentalna stimulacija.
Veoma je vezan za vlasnika, odnosi se prema njemu zaštitnički i ne voli da se od njega odvaja.
Veoma je aktivan pas sa dobrim njuhom, pa ga danas često vide kao terapijskog psa za ljude sa dijabetesom, psa tragača i slično. Izuzetno je fizički izdržljiv i fokusiran na svoj zadatak. Voli da obavlja svoje dužnosti i lako se trenira, ali to nije za svakoga jer zahteva puno vremena za šetnju i komunikaciju.
Poslednjih godina Lagotto Romagnolo postaje sve idealniji porodični pas i njihova popularnost brzo raste. Uz odgovarajuću ishranu, aktivnost i negu, ovaj pas može da živi i do 16 godina.
Ukoliko želite da vaš ljubimac osim prijateljstva sa vama deli i pasioniranost prema tartufima, trebalo bi da ga dresirate u tom smeru od malena. Ovi psi moraju da prođu obuku kroz šumu, gde ima tatufa i da ona krene već od starosti šteneta - tri meseca od rođenja.
Sa štenetom, obavezno, mora da ide osoba koji najviše vremena provodi sa psom, odnosno osoba koja je obučena za traženje tartufa. Obuka kreće kroz igru i isprobavanje tartufa, jer je važno da se pas navikne na miris, a zatim slede iskopavanja rupa i potraga za vrednom gljivom.
Naravno, psi prilagođeni za ovaj posao veoma su skupi.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.