Naučnici imaju rešenje za spas belih nosoroga: Vantelesnom oplodnjom protiv izumiranja

Naučnici planiraju da implantiraju prvi embrion severnog belog nosoroga u maju ili junu

25.01.2024. 10:20
  • Podeli:
northern-white-rhinoceros-7133080_1920 severni beli nosorog pixabay-65b226665d578.webp Foto: Pixabay

Kritično ugroženi severni beli nosorog mogao bi da bude spasen od izumiranja nakon što su naučnici izvršili prvu uspešnu vantelesnu oplodnju ove vrste.

Nakon što je poslednji mužjak severnog belog nosoroga, Sudan, uginuo 2018. godine, izgledalo je da je nestanak ove vrste neminovan. Ostale su samo dve neplodne ženke severnih belih nosoroga, Fatu i Nadžin, koje su pod 24-satnom zaštitom u rezervatu u Keniji, prenosi Gardijan.

Međunarodni tim istraživača iz "BioRescue" – konzorcijuma, koji podržava nemačka vlada sa ciljem da zaustavi izumiranje, izvršio je prve uspešne transfere embriona kod južnih belih nosoroga.

U septembru 2023. godine, naučnici su preneli dva embriona južnog belog nosoroga u surogate u rezervat "Ol Pejeta Conservancy" u Keniji, što je rezultiralo uspešnom trudnoćom. Iako se obično koristi kod ljudi, konja i krava, metoda nikada ranije nije korišćena kod nosoroga.

Posle prvog uspešnog transfera embriona belog nosoroga, otac i trudna majka umrli su nakon što su dobili retku, nepovezanu bakterijsku infekciju kada je fetus bio star 70 dana. Međutim, istraživači su rekli da je trudnoća dokaz da tehnika može da funkcioniše.

Tomas Hildebrant, šef projekta "BioRescue" i profesor na Lajbnic institutu za istraživanje zooloških vrtova i divljih životinja, rekao je da je ova tehnika ključni korak u spasavanju severnog belog nosoroga.

Foto: Anadolija

"To što je proces funkcionisao kod nosoroga predstavlja veliki napredak. Ljudi su jednostavni! Radimo sa sisarom od dve i po tone", dodao je.

Do maja ili juna ove godine, naučnici planiraju da implantiraju prvi embrion severnog belog nosoroga. Embrioni severnog nosoroga su stvoreni korišćenjem sperme prikupljene od dva sada mrtva mužjaka i jajašca prikupljenih od Fatua. Njih će u Keniji nositi surogat južnog belog nosoroga. Ostalo je samo 30 embriona, uskladištenih u tečnom azotu na -196 stepeni Celzijusa u Berlinu (Nemačka) i Kremoni (Italija).

Nosorogu surogatu se embrion ubrizgava kroz anus. Ako 16-mesečna trudnoća bude uspešna, to bi bio prvi severni beli nosorog rođen od 2000. To bi takođe moglo da otvori put za očuvanje sumatranskog nosoroga, kojih u divljini ima oko 40.

Istraživači su rekli da bi izvršili više transfera embriona ako prva trudnoća prođe dobro, što znači da bi čak šest mladunaca severnih belih nosoroga moglo da se rodi u kratkom periodu. Naučnici su naveli da bi za mladunce bilo važno da upoznaju Fatu i Nadžina dok su još živi, da nauče kako da se ponašaju kao severni beli nosorog.

Međutim, čak i ako se rodi nekoliko mladunaca severnih belih nosoroga, oni neće biti dovoljno genetski raznoliki da bi proizveli održivu populaciju, rekao je Hildebrandt. Svih 30 preživelih embriona severnih belih nosoroga zasnovano je na jajima Fatu i spermi dva mužjaka.

Ako se rodi više sisara, istraživači napominju da će nastojati da koriste uređivanje gena kako bi poboljšali genetičku raznolikost budućih potomaka, uzimajući i genetski materijal iz muzejskih uzoraka.

Naučnici planiraju da implantiraju prvi embrion severnog belog nosoroga u maju ili junu, koji će nositi surogat južnog belog nosoroga u Keniji. 

"Planiramo da idemo u sve muzeje sa primercima severnog belog nosoroga. To nije samo naučni eksperiment, mi zaista želimo da ga vratimo", rekao je Hildebrant.

Prošle godine je objavljeno da se populacija južnog belog nosoroga povećala prvi put od 2012. godine, sa 15.942 na kraju 2021. godine na 16.803. Ali ostaje zabrinutost za njihov dugoročni opstanak.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()