Živ je i zdrav: Srpski beloglavi sup Darko pronađen 15 godina nakon što je nestao

Darko je poslednji put viđen 8. avgusta 2007. godine, šest dana nakon što je spašen iz sjeničkog jezera, kada je nakon oporavka, pušten u prirodu.

11.02.2023. 17:02
  • Podeli:
beloglavi sup darko fondacija za zaštitu ptica grabljivica-63e77f5761d80.webp Foto: Facebook@Fondacija za zaštitu ptica grabljivica

Darko, beloglavi sup, za koga se mislilo da nije živ, pojavio se nakon čak 15 godina. O njegovom pronalasku, javnost je izvestila Fondacija za zaštitu ptica grabljivica.

Kako su naveli u obajvi na Fejsbuku iz ove organizacije, Darko je poslednji put viđen 8. avgusta 2007. godine, šest dana nakon što je spašen iz sjeničkog jezera, kada je nakon oporavka, pušten u prirodu.

"Čudan je osećaj kada posle 15 godina prepoznate supa za koga ste verovali da nije preživeo. Kao da ste sreli starog prijatelja", navode u Fondaciji.

 Beloglavi sup Darko upao je u Sjeničko jezero 2. avgusta 2007. U to vreme još nije bio izgrađen prihvatni centar za oporavak supova pa su ptice oporavljane u neuslovnim prostorima po štalama, garažama ili podrumima. 

"Da n ebi maltretirali pticu neuslovnim smeštajem tim Fondacije brzo je reagovao i markirao i pustio Darka već 8.avgusta 2007. Od tada ga niko više nije video. Darko je prvi sup kome smo odredili pol i poslednji kome nismo stavili kolor prsten jer smo ih uveli u upotrebu tek od 2008. Darku je krilna markica davno otpala i ostao mu je samo metalni prsten koji je trajna markacija. Međutim metalni prsten se teško može očitati, jedino ako ptica ponovo dođe u naše ruke bilo kao uginula ili uhvaćena. Iz tog razloga je Darko ostao nevidljiv za nas sve ovo vreme", naveli su iz Fondacije.

Član Fondacije Saša Preradović, profesionalni fotograf, krajem prošle godine izradio je pravu studiju na fotografisanju supova.

"Analizom fotografija uspeli smo sa njih da pročitamo metalni prsten i identifikujemo Darka zaboravljenog supa. Na hranilištu smo beležili stare supove koji su posedovali metalni prsten ali ne možemo da ih očitamo. To su zaboravljeni najstariji supovi stari od 20 do 30 godina. Zato je neophodno da otvorimo klopku za supove jer je to jedini način da dođemo u mogućnost da identifikujemo ove ptice.", navodi se u objavi fondacije.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()