'Bioničko oko' pročitalo spis star 2.000 godine: Ugljenisani papirus otkrio gde je sahranjen Platon

Mnoge priče iz Platnovog života pokazale su se kao pogrešne

25.04.2024. 15:45
  • Podeli:
platon sokrat profimedia-662a5debd46c7.webp Foto: Profimedia

Izgleda da je misterija Platonovog poslednjeg počivališta rešena nakon što su napredne tehnike skeniranja nazvane "bioničko oko" uspele da prodru u ugljenisani svitak star 2.000 godina.

Često slavljen kao najveći filozof koji je ikada živeo, postoje protivrečni prikazi o Platonovim poslednjim godinama i smrti oko 348. pr.n.e. Međutim, nova istraživanja tvrde da su otkrila Platonovo tačno mesto pokopa: u vrtu njegove akademije u Atini, u blizini svetišta.

Lokacija je zabeležena u tekstu epikurejskog filozofa Filodema, među hiljadama drevnih tekstova u rimskom gradu Herkulaneumu koji su oštećeni nakon erupcije obližnjeg Vezuva 79. godine.

Tim stručnjaka uspio je da otkrije delove Istorije Akademije koju je napisao Filodem, a koji opisuje školu koju je Platon osnovao u svoje ime i u kojoj je podučavao svog najpoznatijeg učenika Aristotela.

Kostanza Miliani, direktor Instituta za nauku o baštini pri italijanskom Nacionalnom istraživačkom savet, rekla je za The Times: "Mastilo na bazi ugljenika korišćeno je za pisanje na svicima, koji su zapravo sami pretvoreni u ugljenik zbog erupcije, što ih je činilo vrlo teškim za čitanje."

Iako je većina ovog dokumenta već pročitana nakon pokušaja dešifrovanja 1991. godine, tim Miliani uspeo je da otkrije još oko 30 posto ugljenisanog papirusa.

Koristili su infracrvene i rendgenske skenere, opisane kao "bioničko oko", kako bi dešifrovali više od 1.000 reči Istorije Akademije, koje su pre bile nečitke.

Tekst takođe sugeriše da prethodni izvjštaj o Platonovom zarobljavanju od Dionizija, vladara Sirakuze za kojeg se smatralo da ga je prodao u ropstvo oko 387. pr. nove ere, možda nije tačan.

Istorija Akademije nalazi se među zbirkom tekstova pronađenih zakopanih u vili za koju se smatra da je pripadala zetu Julija Cezara i poznata je kao Herkulanejski papirus.

To je najveća sačuvana biblioteka iz grčko-rimskog sveta, a većina onoga što se pokazalo čitljivim pripisuje se Filodemu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()