Šta se dešava sa našim plućima kad letimo avionom: Odgovor će vas iznenaditi

Doktor je objasnio kako letenje može da ima određen uticaj na pluća, zbog smanjenog pritiska vazduha. On daje i korisne savete - kako izbeći neprijatne tegobe i učiniti let prijatnijim.

26.04.2024. 10:38
  • Podeli:
shutterstock_ Privatni avion, let, private jet-65f994371740e.webp Foto: Shutterstock

Smatra se da je vazdušni pritisak u avionima 75%  viši nego što je pritisak na nivou mora. A niži nivoi kiseonika mogu izazvati određene zdravstvene tegobe.

Neprijatni simptomi

Dr Lorens Kaningem, medicinski stručnjak za UK Care Guide i penzionisani lekar opšte prakse, kaže da zdravim putnicima smanjeni vazdušni pritisak obično ne izaziva mnogo problema, jer se naša tela često samo prilagode bez teških komplikacija.

Ali, čak i prosečan putnik može da doživi neke simptome niskog vazdušnog pritiska: može doći do nelagodnosti, umora, ubrzanog otkucaja srca ili blagog nedostatka vazduha.

Šta preduzeti pre letenja?

Doktor Kaningem je naveo četiri ključna koraka koje treba preduzeti pre putovanja avionom koji će vam pomoći da se uspešno borite protiv efekata smanjenog nivoa kiseonika u avionu.

Prvi je da ostanete hidrirani.

Foto: Shutterstock

"Vazduh u kabini je prilično suv, a dehidracija može pogoršati osećaj nedostatka daha. Uvek savetujem da pijete puno vode pre i tokom leta", rekao je on.

"Takođe, važno je da  ustanete i krećete se tokom leta, jer lagano istezanje i kretanje mogu pomoći da imate bolju cirkulaciju, kao i da održite optimalnu funkciju pluća", dodao je doktor.

Doktor Kaningem preporučuje upotrebu fiziološkog spreja za nos pre leta avionom jer će to zadržati nazalne prolaze vlažnim kako bi se odbranilo od patogena u vazduhu.

On preporučuje i vežbe dubokog disanja, jer one mogu biti veoma korisne u borbi protiv efekata smanjenog nivoa kiseonika.

"Ove vežbe pomažu da se poboljša kapacitet pluća, ali takođe pomažu u održavanju smirenosti i smanjenju anksioznosti, što može indirektno da utiče na našu efikasnost disanja", objasnio je doktor.

Foto: Pixabay

Ko treba da se konsultuje sa svojim lekarom?

Drugi putnici, međutim, mogu imati još izazovnije vreme na letu, upozorava doktor.

"Ljudi sa stanjima kao što su hronična opstruktivna bolest pluća ili astma mogu doživeti pogoršanje simptoma, kao što su kašalj i otežano disanje", kaže on.

"Pored toga, niska vlažnost u kabini može isušiti disajne puteve. Ovo može dodatno uticati na pluća i izazvati respiratorne simptome. Pojedinci sa takvim zdravstvenim tegobama treba da se konsultuju sa svojim lekarom opšte prakse pre putovanja avionom. Sa njim bi trebalo da razgovaraju o merama predostrožnosti i potencijalnoj potrebi za dodatnim kiseonikom tokom leta", rekao je još Kaningem, a prenosi Metro.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()