Jeste li se već našli u situaciji u kojoj ste pomislili da bi finansijski problemi na početku godine mogli da nestanu jedino ako pronađete "neke pare" na ulici
Deca se vraćaju u školu, praznici su prošli, a mnogi se pitaju kako pregurati do prvog februara. Tokom novogodišnjih i božićnih praznika, dosta se potrošilo, pa je januar, za mnoge, najduži mesec u godini u kojem se suočavaju sa izazovom kako izbeći minus.
Jeste li se već našli u situaciji u kojoj ste pomislili da bi finansijski problemi na početku godine mogli da nestanu jedino ako pronađete "neke pare" na ulici?
Ali ne posreći se uvek i svakom. A većina nas u januaru ima istu muku - plate i penzije su poranile, pa smo stigli i da ih potrošimo, a mesec se odužio...
Teško stečeno, lako trošimo, posebno u vreme praznika jer o finansijama ne razmišljamo, opominju stručnjaci. Kažu - lampica se obično upali onda kad pare odu. A tada je uzaludno pitati kako i šta sad?
"Prihodi vaši i rashodi. To mora da bude usklađeno. Kažete sebi - ako imate na primer 100.000 dinara platu ili 1.000 evra, da bude lakše za računicu. U ovoj godini ću imati 12.000 evra prihoda. Koliko su mi troškovi? Sad ovde na ulici da pitate ljude da li znaju koliko potroše u toku godine, verujem da većina, odnosno preko 80 odsto ne bi znala da vam kaže na šta najviše troši novca", ističe ekonomista Vladimir Vasić za UNU.
Oko 40 odsto kućnog budžeta ode na račune, a sve ostalo može, ali i ne mora da se potroši. Da nas glava ne bi bolela, važno je...
"Planiranje. Svako od nas zna da januar dolazi. Prosto i ova godina, kad posmatramo celu godinu, uvek je početak godine dobra prilika, da vi sagledate koliki su vaši prihodi, koliki su troškovi, pa da vidite koji su to meseci posebno pod pritiskom", objašnjava Vasić.
Kada pravilno upravljate finansijama, nećete biti u situaciji da se nečeg odreknete kako biste isplatili mesečne račune, poručuju ekonomisti.
Trošite racionalno, uštedite gde god možete, pravilno i na vreme rasporedite svoj kućni budžet. I to ne samo u januaru, već tokom čitave godine. Ne očekujte da ćete novac koji vam je potreban pronaći na ulici.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.