Radnicima iz Srbije ove zemlje najprivlačnije za rad, a evo koje poslove najviše traže

Prema istraživanjuu, 36 odsto ispitanika planira dugoročni boravak

30.04.2024. 23:15
  • Podeli:
kompjuter posao pixabay-6464aa79360e4.webp Foto: Pixabay

Građani Srbije bi u inostranstvu najradije radili u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i SAD, a od zemalja iz regiona Slovenija se izdvojila kao popularna destinacija za potencijalno zapošljavanje, pokazalo je istraživanje koje je Infostud radio u saradnji sa The Network, globalnim udruženjem portala za zapošljavanje i The Stepstone Group, a kojim su među 150.000 ispitanika iz 188 zemalja sveta bili obuhvaćeni i radnici iz Srbije.

Kada je reč o poslovima koje bi naši ljudi najradije radili u inostranstvu, prednjače tzv. zeleni poslovi, zatim digitalizacija, nauka o podacima i veštačkoj inteligenciji, ali i zanatski i fizički poslovi, kao i inženjering i tehničke profesije.

Prema istraživanjuu, 36 odsto ispitanika planira dugoročni boravak, 28 odsto je neodlučno, srednjoročni boravak preferira 17 odsto, kratkoročni 11 odsto, a privremeni boravak 8,0 odsto.

Navedeni su raznovrsni razlozi za napuštanje Srbije, a većina ispitanika, njih 83 odsto je istaklo finansijske i ekonomske faktore kao primarni motiv, dok je 70 odsto navelo bolji kvalitet života kao ključni osnov. 

S druge strane, razlozi za ostajanje u Srbiji su nemogućnost odlaska članova porodice ili partnera, emotivna vezanost za domovinu i nedostatak poznavanja stranih jezika.

Spremnost za rad u inostranstvu je među našim radnicima prethodnih godina opadala, pošto je 2018. godine 20 odsto ispitanika izrazilo spremnost da radi u inostranstvu, 2020. godine 15 odsto, a lane je samo 11 odsto ispitanika navelo da je rešeno da radi van zemlje.

Analiza podataka celokupnog istraživanja je pokazala da je London i dalje najprivlačniji grad za preseljenje, na drugom mestu je Amsterdam, a na trećem Dubai. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()