Meta koristi tehničke i ponašajne signale kako bi unapredila automatizovanu detekciju
Meta postiže napredak u borbi protiv prevara poznatih kao “pig butchering”. Kompanija je u novom izveštaju saopštila da je ove godine uklonila više od 2 miliona naloga povezanih sa ovim prevarama i da su zajednički napori s drugim kompanijama u borbi protiv prevaranata doneli određene rezultate.
“Pig butchering” je sofisticirana prevara u kojoj prevaranti, često preko društvenih mreža i aplikacija za upoznavanje, namamljuju žrtve da investiraju u kriptovalute ili druge finansijske šeme. Nakon što žrtve ulože svoj novac, prevaranti nestaju sa sredstvima. Prema studiji objavljenoj ranije ove godine, ove prevare su od 2020. godine ukrale više od 75 milijardi dolara od žrtava širom sveta.
Meta već dve godine prati kriminalne mreže koje stoje iza ovih prevara, kako bi se suočila sa njihovim rastućim geografskim širenjem. “Samo ove godine uklonili smo preko 2 miliona naloga povezanih sa prevarantskim centrima u Kambodži, Mjanmaru, Laosu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Filipinima,” navela je kompanija na svom blogu.
Meta koristi tehničke i ponašajne signale kako bi unapredila automatizovanu detekciju, blokirala infrastrukturu koju koriste prevaranti i sprečila ponovne pokušaje prevare.
Ranije ove godine, Meta se pridružila kompanijama poput Match Group-a i Coinbase-a u formiranju koalicije za zajedničku borbu protiv finansijskih prevara. U najnovijem ažuriranju, Meta je istakla saradnju sa drugim kompanijama koje prevaranti pokušavaju da iskoriste. OpenAI je, na primer, upozorio Meta-u na novu prevarantsku grupu u Kambodži, nakon što je AI sistem detektovao pokušaj prevaranata da prevedu sadržaj za svoje šeme.
Borba protiv “pig butchering” prevara predstavlja globalni izazov zbog složenosti i sve veće rasprostranjenosti ovih kriminalnih aktivnosti. Meta-ine aktivnosti, zajedno sa saradnjom s drugim kompanijama, predstavljaju ključan korak ka smanjenju uticaja ovih prevara na korisnike širom sveta.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.