UNA na predstavljanju naučno-istraživačkih radova mladih studenta
Rešenja zagađenja i odlaganja otpada, kako od ostataka jestivog ulja do biodizela ili način na koji se može koristiti protein lišća bundeve - rešenja su koje smo mogli da čujemo na predstavljanju naučno-istraživačkih radova mladih studenta.
Rad koji nam je privukao pažnju tiče se termoelektrane u Obrenovcu, od koje ostatak pepela na godišnjem nivou iznosi šest do osam miliona tona godišnje, dok je ta cifra u svetu 800 milijardi.
Od sagorevanja uglja u termoelektrani godišnje se emituje 100.000 tona u vazduh kao prašina i Dušan u svom radu objašanjava kako to može da se upotrebi svrsishodno.
"Moj naučni rad koristi taj otpadni materijal koji se dobija iz termoelektrana modifikuje se na određeni način hemijski i tehnički i kasnije se upotrebljava za prečišćavanje voda, odnosno za prikupljanje ostataka lekova, koji su došli u životnu sredinu različitim putem", kaže student Tehnološkog-metalurškog fakulteta Dušan Trajković.
Lekovi u vodi, kako objašnjava, dospevaju usled intenzivnog razvoja industrije u poslednih 70 godina.
"Lekovi završavaju bilo nepotpunim metabolizmom čoveka, mi sve što popijemo, mi neki deo i izbacimo, ali i neadektvatnim skladištenjem lekova sa isteklim rokom trajanja. Kada nama istekne rok u kući mi bacimo lekove u kontejner, a to ne bi baš tako trebalo", dodaje Trajković.
Ukoliko bi se postrojenja za prečišćavanje vode ispunila tim materijalom došlo bi do uklanjanja iz vode različitih farmaceutskih i kozmetičkih preparata, a i teških metala.
"Veoma je bitno da se iz vode odstrane ti lekovi, zato što ne znamo kako ljudski organizam deluje uticaj različitih lekova konstantno, jer oni dospevaju u pijaću vodu i to možda nije problem na kratak rok, dok na duži rok ljudi mogu postati rezistentni na različite antibiotike i lekove", kaže Trajković.
Kongres na kojem je predstavljen ovaj naučno istraživački rad, a i mnogi drugi projekat je Saveza studenata Tehnološko-metalurškog fakulteta.
Projekat se uspešno sprovodi od 2014. godine uz podršku dekana i profesora.
"Studenti treće i četvrte godine osnovnih i akademskih studija kao i master studija imaju priliku da pišu svoje naučno-istraživačke radove pod mentorstvom profesora", kaže rukovodilac Centra za naučno-istraživački rad TMF Kristina Avramović.
Iako su studenti osnovnih studija, njihovi rezultati su u nivou onih sa doktorskih studija, kako objašnjavaju profesori i poručuju da ne bi pogrešila nijedna kompanija koja bi u njima prepoznala potencijal.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.