Oglasila se Meta povodom zabrane: Mladi Australijanci više ne smeju da koriste društvene mreže

Australija je uvela zabranu društvenih mreža mlađima od 17 godina

29.11.2024. 10:13
  • Podeli:
meta-6710eef9cd69c.webp Foto: AP Photo/Thibault Camus, File

Kompanija Meta, koja upravlja platformama Fejsbuk, Instagram, VocAp, Mesindžer, Treds i mnogim drugim, optužila je vladu Australije, da žuri da uvede zabranu društvenih mreža mlađima od 16 godina, a da nije na odgovarajući način uzela u obzir glasove mladih ljudi.

Do sada je većina kompanija koje upravljaju društvenim mrežama rekla da će se pridržavati zabrane, ali oni su izrazili sumnju oko toga kako će se sprovoditi i zabrinutost zbog njegovog potencijalnog uticaja.

"Zabrinuti smo zbog procesa koji je zakonodavstvo ubrzalo, a koje je propustilo da pravilno razmotre dokaze, šta industrija već čini kako bi obezbedila iskustva koja odgovaraju uzrastu i glasove mladih ljudi", rekao je portparol Mete.

Vlasnik Iksa Ilon Mask kritikovao je zabranu i ocenio da je to "zakulisni način kontrole pristupa internetu svih Australijanaca".

Australijski ministar za zapošljavanje Marej Vot rekao je danas da bi društvene mreže trebale ozbiljno da shvate zabranu i shvate da imaju "interes da očuvaju svoju reputaciju i svoju društvenu dozvolu".

"Između tih kazni i društvenog pritiska, videćemo kako se društvene mreže igraju s loptom - a ako to ne urade, onda imamo mogućnost da ih jurimo", rekao je on.

Australijski Senat odobrio je u četvrtak zakon kojim se osobama mlađim od 16 godina brani da koriste društvene mreže.

Australijski političari koji su podržali prvi takav zakon u svetu tvrde da je potrebno obezbediti da još jedna generacija tinejdžera ne doživi "toliko štetnog sadržaja" u godinama koje dolaze.

Političari koji ga nisu jednoglasno podržali, nazvali su ga "rešenjem iz 1970. za problem iz 2024. godine", dok su grupe za ljudska prava i zagovornici mentalnog zdravlja upozorili da bi to moglo da marginalizuje mlade Australijance.
    Komisija za ljudska prava, sa druge strane, upozorava da zakon može da naruši prava mladih ljudi i smanji njihovu sposobnost da učestvuju u društvu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()