Sa završetkom formalnog obrazovanja, mladi sa smetnjama u razvoju i invaliditetom ostaju bez odgovarajuće sistemske podrške
"Kako stvarno žive mlade osobe sa invaliditetom?" - naziv je konferencije koju je održalo udruženje "Evo ruka", čija je misija unapređenje kvaliteta života osoba sa smetnjama u razvoju, ali i njihovih porodica.
Sva deca i mladi zaslužuju jednake prilike, dostojanstvo i podršku čitave zajednice – jasna je poruka koju to udruženje šalje.
Sa završetkom formalnog obrazovanja, mladi sa smetnjama u razvoju i invaliditetom ostaju bez odgovarajuće sistemske podrške. Kako stvarno žive ovi mladi ljudi i ko o njima brine, u Udruženju kažu, odgovor je uvek isti - sav teret brige o deci i organizacija svih njihovih aktivnosti pada na teret porodice.
Dijana Grbović, mama dvadesetjednogodišnje Tamare kojoj je nadzor potreban 24 sata dnevno, iskreno kaže da je umorna, i da su nakon što je Tamara završila školovanje ostali prepušteni sami sebi i nevidljivi za sistem.
"Kad smo ostale same u kući meni je to bilo strašno, kao da smo kažnjene na kućni zatvor i to se podrazumevalo, nikome to nije bilo čudno", kaže Dijana Grbović.
Dijana kaže da je najvažnija socijalizacija, i da je to ostvareno upravo zahvaljujući aktivnostima koje sprovodi udruženje "Evo ruka".
"Ima 10 do 12 dece svaki dan da dolaze, što stvarno nama jako puno znači i potpuno je promenila ponašanje. Ona je imala, kada smo završili školu i kada smo to neko vreme bile zajedno 24 sata, počela je tu neka ponašanja da ima koja do tada nije imala, kao što je na primer čupanje kose, i to sam ja psihički sve jako teško podnosila. Potpuno je druga priča ako ona ode u boravak i ako nije u boravku dva tri dana", ispričala je Dijana Grbović.
Ana Knežević, mama jednog Andreja koji ima poteškoće u razvoju, i predsednica Udruženja, susreće se sa preprekama u svakodnevnom životu, koje iscrpljuju finansijski, ali i dovode do krize mentalnog zdravlja čitave porodice.
Ana je, kako kaže, neumereni optimista i smatra da se sve može postići ako kao društvo to hoćemo.
"Prvi korak je zaista izmena pravilnika o minimalnim standardima, proširenje definisanja novih usluga i uvođenju pravilnika. Zakonodavni okvir mora hitno sad i odmah da se promeni", kaže Knežević.
Problem vidljivosti mladih osoba sa teškoćama u intelektualnom razvoju i invaliditetom može se prevazići samo razvojem usluga socijalne zaštite, inkluzivne prakse i pronalaženjem inovativnih zakonskih rešenja.
Samo tako pripadnicima ove društvene kategorije pruža se šansa za dostojanstven i ispunjen život.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.