UNA istražuje: Da li će takse za pozajmljivanje knjiga zatvoriti biblioteke

Za svaku pozajmljenu knjigu - 15 dinara. To je tarifa prema kojoj će se naknada uplaćivati književnicima i izdavačima.

Autor: Una Đuričić
13.11.2024. 19:21
  • Podeli:

Javne biblioteke moraće od sledeće godine da plaćaju taksu za svaku pozajmljenu knjigu. Tu odluku je donela Organizacija za ostvarivanje reprografskih prava u Srbiji.

Novac ide piscima i prevodiocima, kao naknada za njihova autorska prava. Međutim, jedan deo stručne javnosti upozorava da je rad i funkcionisanje biblioteka takvom odlukom - direktno ugrožen.

Za svaku pozajmljenu knjigu - 15 dinara. To je tarifa prema kojoj će se naknada uplaćivati književnicima i izdavačima. Bibilotekari kažu da nemaju ništa protiv toga da se Zakon o autorskim pravima primenjuje, ali ne nauštrb čitalaca i samih javnih biblioteka kojih u Srbiji ima više od pet stotina.

"To bi značilo najmanje 50 odsto novca manje za nabavku knjiga, kupovinu, organizaciju programa i uopšte funkcionisanje biblioteka. Preti zatvaranje biblioteka i to, apsurdno, onih koje najbolje rade, a koje nemaju značajnu finansijsku podršku od strane osnivača", objašnjava Jelena Glišović iz Bibliotekarskog društva Srbije.

Ovakvim stavom se obmanjuje javnost, tvrde donosioci odluke o uvođenju tarifa. Ona je, podvlače, evropska tekovina i ide na teret lokalnih samouprava, a ne biblioteka.

"Ne pada napamet OOPR-u da naplaćuje to bibliotekama. Zašto? Prvo, iz jednog ekonomskog, razumnog razloga - pa opština ima novca, ona je osnivač biblioteke, sa njima ćemo da se naplaćujemo. Nećemo od biblioteka", kaže pravni zastupnik Organizacije za ostvarivanje reprografskih prava u Srbiji Dušan Mijatović.

Biblioteke, pak, podsećaju, da kao neprofitne organizacije najveći deo rashoda pokrivaju iz budžeta koje im odrede lokalne samouprave, te njihovo funkcionisanje direktno zavisi od tog novca. Sredstva koja dobijaju od članarina su veoma mala tj. simbolična.

"Pokušajte da pozovete lokalne samouprave, dakle, oni za sada ne osećaju da je to njihova obaveza. Znate šta je problematično? Što se to odnosi na taj budžet koji ta lokalna samouprava izdvaja za biblioteke, u tome je problem. Ne sme da se dozvoli da se iz postojećeg budžeta biblioteka plaća ta naknada", ističe Glišović.

Druga strana poziva se na računicu kojom je, kažu, utvrđeno da je visina naknade manja od jednog procenta ukupnog budžeta ovih javnih ustanova, zbog čega ni u kom slučaju ne može da ih ošteti.

"Ima nekih samo izuzetaka koji prelaze 0,12, 0,13 odsto i 3,66 je najveće opterećenje. Ali, to je izuzetak. Znači - to su izuzetno niski iznosi. Tako da - kakvo zatvaranje, kakav katanac? Sad vi čitate u novinama - gotovo je, kultura nam je uništena, potpuno van, mora da se kaže, to je van pameti", ističe Mijatović.

Upravo tim rečima, Organizacija za ostvarivanje reprografskih prava u Srbiji ocenjuje i peticiju Bibliotekarskog društva Srbije kojom se traži da se odloži primena odluke o uvođenju naknade autorima.

Polemika u javnosti oko uvođenja tarifa bibliotekama na pozajmljivanje knjiga traje više od dva meseca. Međutim, resorna ministarstva još uvek nisu iznela zvaničan stav o ovom pitanju.

U Bibliotekarskom društvu Srbije, međutim, kažu da su ministar kulture Nikola Selaković i ministar informisanja Dejan Ristić lično potpisati njihovu peticiju. Sa druge strane, Zavod za intelektualnu svojinu dao je saglasnost za donošenje te odluke. Poručuju da njome biblioteke nisu ugrožene i da im, zbog toga, sigurno neće biti stavljen katanac na vrata.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()