Đurić: Administracija Trampa predstavlja priliku za poboljšanje odnosa Beograda i Prištine

Đurić je istakao da bi Tramp mogao da unese novu energiju u proces, pa čak i da posetom Srbiji napravi veliki gest

07.12.2024. 09:01
  • Podeli:
marko đurić, 14 maj 2024 - TANJUG JADRANKA ILIĆ (3)-66435f926f49d.webp Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da je prva administracija Donalda Trampa unela "sveže ideje" u odnose Beograda i Prištine, a da druga administracija predstavlja novu priliku za oživljavanje procesa popravljanja odnosa između Beograda i Prištine. Đurić je rekao da bi pomoć u rešavanju dugotrajnih sporova na Balkanu SAD mogle lako da pruže.

Prema njegovom mišljenju,  izvesni napredak  Bajdenove administracije je imenovanje diplomate veterana Kristofera Hila za ambasadora SAD u Srbiji kao i nastojanja da se ojačaju veze Srbije i Hrvatske. Đurić je, međutim, istakao da bi novi pristup bio dobrodošao, prenosi Politiko.

"Nadam se da ćemo uspeti da privučemo pažnju nove administracije, predsednika Trampa", rekao je Đurić i dodao da postoji istinska želja srpskog naroda da se stvori nova vrsta odnosa sa SAD.

Đurić je istakao da bi Tramp mogao da unese novu energiju u proces, pa čak i da posetom Srbiji napravi veliki gest srpskom narodu koji bi pokazao da je Vašington partner kome se može verovati.

Portal podseća da nijedan predsednik SAD od Džimija Kartera nije posetio Beograd.

"Voleli bismo da još jedan predsednik SAD poseti Beograd u narednom periodu“, rekao je Đurić i dodao da može da uveri sve da bi prijem za predsednika SAD u Beogradu bio bez premca u ovom delu sveta.

Portal navodi da Đurićeva izjava dolazi u trenutku kada su  tenzije između Beograda i Prištine ponovo pojačane, nakon eksplozije na severu KiM, uglavnom  naseljenom  Srbima, a usled koje je došlo do prekida u snabdevanju vodom i strujom za većinu građana KiM.

Kako se navodi u tekstu, Priština je za taj napad optužila Beograd, ali je Beograd  negirao bilo kakvu umešanost. 

Ističe se da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić sugerisao da bi Priština mogla da bude odgovorna, iako je, kako kažu, nije eksplicitno optužio, a da je Đurić ocenio da je  vlada u Prištini donela prebrzo zaključke.

Portal ocenjuje da se Beograd i Priština ovih dana ne slažu oko mnogo toga, ali se slažu bar oko jedne stvari, a to je da povratak Donalda Trampa u Belu kuću vide kao priliku za smanjenje tenzija na Balkanu.

Politiko je želeo da sazna da li se i Priština slaže sa Đurićevom ocenom o izgledima za mir po povrtku Trampa i to pitanje je postavio ambasadoru Prištine u Vašingtonu Iliru Dugoliju i on se složio. 

"Vizija predsednika Trampa o postizanju međusobnog priznavanja Kosova i Srbije kao centralnog elementa procesa normalizacije je suštinski korak za dugoročni mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu“, naveo je Dugoli u pisanom odgovoru.

U tekstu se ocenjuje da njihov optimizam nije bez osnova i ukazuje da su za vreme prve Trampove administracije, SAD uložile značajne napore u promovisanje dijaloga između Beograda i Prištine. 

Tramp je imenovao Ričarda  Grenela za specijalnog izaslanika za region, a ugostio je i Vučića i takozvanog premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija na trilateralnom sastanku u Beloj kući u septembru 2020. 

Navodi se da je u Ovalnom kabinetu potpisan sporazum o normalizaciji ekonomskih veza.

Međutim, kako ocenjuje portal, nema naznaka da Trampovi zvaničnici razmišljaju o Balkanu, dodajući da je novoizabrani predsednik najviše govorio o Rusiji, Kini i Bliskom istoku.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()