Istakao da će 2024. godina biti "kompleksna" i "veoma, veoma" važna za sve koji žele da vide dalje proširenje Evropske unije i Srbiju na drugačijem mestu
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je danas da je sudbina Srbije u "njenim rukama", a ne u rukama Vašingtona, Brisela ili Pekinga, i da u narednih nekoliko meseci može doći do napretka u dijalogu sa Prištinom, te da je naredna godina veoma važna.
Govoreći o mogućem članstvu Srbije u EU, Hil smatra da Srbi moraju sami da odluče koje će odluke donositi, jer, kako navodi, Evropa želi nove članice i nova rešenja, ali ne i probleme.
"Sudbina Srbije je u njenim rukama i mnogo je stvari o kojima Srbi treba sami da odluče šta bi dalje radili. Ono što sam ja shvatio onih nekoliko dana u Briselu, je da Brisel želi dobrodošlicu Srbiji, da krene po fazama u taj proces pridruženja koji uključuje i veoma značajnu fazu, a to je jedna među prvima da se priključi zajedničkom tržištu. Ja u Briselu vidim mnogo dobre volje. Jasno je da ljudi očekuju da kada zemlja nastoji da uđe u EU da pokušava da probleme rešava pre no što uđe, jer ni jedna organizacija ne želi da ima još više problema nego ranije. Žele više članova, rešenja, ali ne i problema", rekao je Hil na otvaranju konferencije "Svet u 2024. godini" u Beogradu.
Istakao da će 2024. godina biti "kompleksna" i "veoma, veoma" važna za sve koji žele da vide dalje proširenje Evropske unije i Srbiju na drugačijem mestu.
"Za Srbiju je 2024. važna godina. Svi Srbi treba da shvate da njihova sudbina nije u Vašingtonu, Briselu, čak i Pekingu, sudbina Srba je u Srbima", rekao je Hil.
Rekao je da postoji šansa da će dijalog Beograda i Prištine da napreduje narednih meseci, te da i u tom smislu veruje da će naredna godina biti važna za Srbiju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.