Skinuta zastava sa memorijalnog kompleksa u Goraždevcu, pa vraćena: Oglasila se Kancelarija za KiM

Incident je uznemirio meštane, posebno roditelje, čija deca često provode vreme u ograđenom prostoru memorijalnog kompleksa.

10.01.2025. 12:23
  • Podeli:
Kancelarija za KiM-675c7bff8c789.webp Foto: Kancelarija za KiM

Dva mladića ušla su u memorijalni kompleks u Goraždevcu i skinula zastavu Srbije, izjavio je očevidac Milić Milićević za Radio Goraždevac sinoć. On je  ispričao da mu je kuća blizu spomenika i da je video dva mladića u crnom autu sa registarskim tablicama 03.

"Da budem iskren, nije mi bilo svejedno, možda su imali oružje, nisam smeo ništa da im kažem. Samo su se pokupili, krenuli ka Peći i otišli. Bio sam u policiji i prijavio slučaj,“ rekao je Milićević.

Iz tzv. kosovske policije su potvrdili da je slučaj prijavljen i da je istraga u toku. U međuvremenu, zastava Srbije, koja je bila skinuta sa memorijalnog kompleksa u Goraždevcu, vraćena je danas na jarbol.

Na licu mesta sinoć je bilo više vozila i oko 30 policajaca, javio je novinar Radio Goraždevca.

Više očevidaca je potvrdilo da su građani juče primetili automobil marke „Rendž Rover“ tamnoplave boje u kojem su navodno bila dva mladića, a koji se kretao ulicama Goraždevca.

Incident je uznemirio meštane, posebno roditelje, čija deca često provode vreme u ograđenom prostoru memorijalnog kompleksa. 

Meštani Goraždevca apelovali su na nadležne institucije da ubrzaju istragu i osiguraju veću bezbednost u tom delu sela.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju najoštrije je osudila skrnavljenje spomen-obeležja u Goraždevcu posvećenog meštanima stradalim u agresiji NATO-a i deci koja su ubijena u terorističkom napadu na Bistrici 2003. godine i istakla da je to još jedan pokušaj zastrašivanja Srba u toj metohijskoj enklavi.

U saopštenju Kancelarije zatraženo je od međunarodne zajednice da se angažuje kako bi bili pronađeni odgovorni za ovu, kako se ističe, sramnu i kukavičku provokaciju.

Kako je navedeno, dve neidentifikovane osobe sinoć su ušle u ograđeni prostor oko spomenika i skinule zastavu Srbije. 

"Politička agenda režima Aljbina Kurtija ohrabruje ekstremiste na antisrpsko delovanje, što dodatno pogoršava položaj Srba koji decenijama žive južno od Ibra u veoma teškim uslovima", naglašava se u saopštenju. 

Dodaje se da činjenica da smo pre samo nešto više od mesec dana bili svedoci divljanja albanskih ekstremista u Gračanici potvrđuje da nije reč o izolovanim incidentima, već o organizovanoj i politički instruiranoj kampanji zastrašivanja. 

Kancelarija navodi da je nebrojeno puta zahtevala od međunarodnog prisustva na Kosovu i Metohiji da veću pažnju posveti stvaranju bezbednijeg okruženja u srpskim selima južno od Ibra, a da se potreba za tim javlja posebno u predizborno vreme, kada su političke strasti na vrhuncu.

"Zahtevamo da u atmosferi u kojoj Kurtijeva policija u vreme Božića na prostoru Kosova i Metohije demonstrira silu otimajući od ljudi srpske zastave, međunarodna zajednica se konačno angažuje kako bi se pronašli odgovorni za ovu sramnu i kukavičku provokaciju u Goraždevcu", naglašava se u saopštenju.

Takođe se međunarodnoj zajednici skreće pažnja na to da su Srbi na Kosovu i Metohiji evidentno najugroženiji kolektiv u Evropi i da su etnički motivisani incidenti protiv njih dobili razmere epidemije.

Spomenik žrtvama NATO bombardovanja i deci stradaloj na Pećkoj Bistrici u avgustu 2003. godine i ranije je bio na meti napada. Nepoznate osobe su 21. januara 2013. godine pucale na spomenik u centru Goraždevca, a u noći između 7. i 8. decembra 2015. godine u centru sela je otvorena vatra.  Izrešetan je jedan automobil koji je kasnije zapaljen, dok je spomenik žrtvama NATO bombardovanja i deci stradaloj na Pećkoj Bistrici zapaljen.

Sličan incident dogodio se i 9. jula iste godine, kada je pucano na parkirano vozilo sa beogradskim registarskim oznakama, a  nepoznate osobe su polile benzinom i pokušale da zapale spomenik.

Najtragičniji događaj se dogodio 2003. godine, kada su nepoznati napadači iz automatskog oružja pucali na srpsku decu koja su se kupala u reci Bistrici. Tada je ubijeno dvoje, a ranjeno četvoro srpsko dece.

Goraždevac je srpsko selo koje se nalazi oko sedam kilometara od Peći gde živi oko 500 Srba. U Peći je pre sukoba 1999. godine živelo oko 20.000 Srba, a danas ih nema.     

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()