Vučić na prijemu u Misiji Srbije: Tražimo povlačenje rezolucije o Srebrenici, produbljuje rane

U sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, stalna Misija Srbije pri UN danas je organizovala prijem za stalne predstavnike država članica UN.

22.04.2024. 20:17
  • Podeli:
vučić savet bezbednosti tanjug-6626a9492bb2d.webp Foto: Tanjug

U sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, stalna Misija Srbije pri UN danas je organizovala prijem za stalne predstavnike država članica UN.

Na prijemu je primetno prisustvo velikog broja stalnih predstavnika država članica pri Ujedinjenim nacijama, kojima se obraća predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Na prijemu su prisutni otpravnik poslova u stalnoj Misiji Republike Srbije pri UN Saša Mart, ambasador Srbije u SAD Marko Đurić, kao i bivši predsednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić.

'Formiranje ZSO da ostane preduslov za članstvo Prištine u SE"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da veruje da će se nastaviti proces dijaloga sa Prištinom i da će EU uspeti da namete nešto što su nam garantovali 11 godina, a što su sve tri strane potpisale, a to je sporazum iz 2013. godine i najvažniji preduslov - formiranje ZSO.

On je na prijemu delegacije Srbije pri UN rekao da se nada da će to ostati preduslov za članstvo Prištine u Savetu Evrope.

Kako je naglasio, Srbija je kao osnivač Ujedinjenih nacija bila posvećena Povelji UN i da veruje da su to glavni principi sveta sutrašnjice.

"Kada neko kaže da nam treba manje UN, mi kažemo da nam treba veća uloga UN, jer je to jedini način da povratimo stabilnost i mir u svetu. Ko god prekrši međunarodni poredak mi to kažemo i ko god je žrtva mi smo na njegovoj strani", rekao je predsednik Srbije.

Vučić je ponovio da je Srbija na evropskom putu i da veruje da je u prethodnom periodu ostvarila dobre rezultate u pogledu stope rasta i životnog standarda.

O nacrtu rezolucije o Srebrenici

Predsednik Srbije je govoreći o predlogu rezolucije o Srebrenici rekao da je nacrt te rezolucije rađen unazad šest meseci bez znanja i saglasnosti ne samo Srbije već i svih u BiH.

"Nije bilo diskusije unutar BiH o nacrtu te rezolucije, koja duboko deli etničke zajednice. Suprotno svim očekivanjima ova rezolucija je inicrana iako nije doneta konsenzusom, i uperena je protiv jednog naroda. Srbija je konstano i dolsedno osuđivala zločine počinjene u Srebrenici, a dva predsednika su i odala poštu žrtvama u samoj Srebrenici", rekao je Vučić.

Kako je rekao nacrt rezolucije ima uzak okvir i ima za cilj da optuži samo jedan narod, a što će dovesti do daljeg nepoverenja i destabilizacije u BiH.

"Nadamo se da to nije želja podnosilaca te rezolucije jer ona neće zalečiti rane iz prošlosti već ih produbiti. Tražimo da se ona u ovakvom obliku povuče, ili da članice GS UN glasaju protiv, jer će ona produbiti jaz i dovesti do nestabilnosti i tenzija na Zapadnom Balkanu, do otvaranja starih rana i otvoriti Pandorinu kutiju", rekao je Vučić.

On je rekao da Srbija ostaje otvorena za dijalog i javnu raspravu.

"Potrebni su nam pravi razgovori i više razumevanja kako bismo ojačali regionalnu stabilnost i ekonomsku saradnju", rekao je predsednik Vučić.

Predsednik u Njujorku ima niz sastanaka i konsultacija sa predstavnicima zemalja članica Ujedinjenih nacija, kako bi objasnio poziciju Srbije u vezi sa najavljenom rezolucijom o Srebrenici.

Vučić se danas obratio na sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj stanju na Kosovu i Metohiji i podsetio da je prošlo 11 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, a da ZSO još nije formirana.

Ukazao je da vlasti u Prištini stvaraju nepodnošljive uslove za život Srba i drugih nealbanaca.

"Zahvaljujući vašim glasovima, pobedili smo za Expo2027 i pozivam vas sve u Beograd i da učestvujete na izložbi posvećenoj mladosti i sportu. Verujemo da takav duh, zajedno sa novim idejama i energijom mladosti, može da donese dobre rezultate", zaključio je on.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()