Napominje se da će zemlja moći brzo da napravi osnovni uređaj za plutonijum koristeći tehnologiju sličnu bombi bačenoj na Nagasaki
Ukrajina može da napravi elementarnu nuklearnu bombu u roku od nekoliko meseci ako novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp odbije da isporuči Kijevu vojnu pomoć, piše britanski ''Tajms'', pozivajući se na ''dokument pripremljen za Ministarstvo odbrane Ukrajine''.
Napominje se da će zemlja moći brzo da napravi osnovni uređaj za plutonijum koristeći tehnologiju sličnu bombi bačenoj na Nagasaki 1945. godine, navodi se u izveštaju.
"Stvaranje jednostavne atomske bombe, kao što su Sjedinjene Američke Države uradile sa projektom 'Menhetn', ne bi bio težak zadatak 80 godina kasnije", navodi se u dokumentu.
Dodaje se da bi bez vremena za izgradnju i rad velikih postrojenja potrebnih za obogaćivanje uranijuma, u ratnom periodu Ukrajina morala da se oslanja na upotrebu plutonijuma ekstrahovanog iz istrošenih gorivnih šipki uklonjenih iz ukrajinskih nuklearnih reaktora.
Ukrajina i dalje kontroliše devet operativnih reaktora i ima značajno nuklearno iskustvo, uprkos tome što je odustala od trećeg najvećeg nuklearnog arsenala na svetu 1996. godine.
"Težina reaktorskog plutonijuma dostupnog u Ukrajini može se proceniti na sedam tona...Za stvaranje značajnog arsenala nuklearnog oružja potrebno je mnogo manje materijala...Količina materijala je dovoljna za stotine bojevih glava taktičke snage od nekoliko kilotona", navodi se u dokumentu.
Takva bomba će imati otprilike jednu desetinu snage bombe "Debeljka" (Fat Man) koju su SAD detonirale nad Nagasakijem, zaključuju autori dokumenta.
"Ovo bi bilo dovoljno da uništi čitavu rusku vazdušnu bazu ili koncentrisane vojne, industrijske ili logističke objekte. Tačna snaga nuklearnog punjenja biće nepredvidiva, jer će koristiti različite izotope plutonijuma", rekao je autor izveštaja Aleksij Jižak, načelnik odeljenja Nacionalnog instituta za strateške studije Ukrajine, državnog istraživačkog centra koji deluje kao savetodavno telo predsedničke administracije i Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine.
Zapadni stručnjaci smatraju da će Ukrajini biti potrebno najmanje pet godina da razvije nuklearno oružje i odgovarajuće vozilo za isporuku, dok Valentin Badrak, direktor Centra armije, insistira na tvrdnji da će Ukrajina razviti sopstvene balističke rakete za manje od godinu dana.
"Ukrajina će za šest meseci pokazati da ima sposobnost da stvara balističke rakete velikog dometa: imaćemo rakete sa dometom leta od 1.000 km", tvrdi Badrak.
Analitičari, kako navodi ''Tajms'', kažu da bi Velika Britanija, ako SAD napuste Ukrajinu, mogla da ispuni bezbednosne obaveze iz Budimpeštanskog memoranduma, pomažući Ukrajini da razvije nuklearno odvraćanje, s obzirom na to da Kijev nema konvencionalna sredstva da spreči Rusiju da zauzme Ukrajinu.
Jižak je naveo da postoji rizik da bi neki od najvećih gradova Ukrajine, poput Dnjepra i Harkova, mogli pasti pre nego što se razvije oružje.
"Bio sam iznenađen poštovanjem koje Sjedinjene Američke Države imaju prema ruskoj nuklearnoj pretnji. Možda nas je to koštalo rata. Oni tretiraju nuklearno oružje kao neku vrstu Boga. Možda je vreme da se i tom Bogu molimo", dodao je on.
Ranije je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio da Ukrajina nikada nije rekla da želi da stvori nuklearno oružje, dodaje ''Tajms''.
On je podsetio na Budimpeštanski memorandum na osnovu kojeg je Ukrajina odustala od nuklearnog naoružanja, ali zauzvrat, kako je naveo, "nije dobila obećane bezbednosne garancije".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.