Litvanija, Poljska i Letonija prijavile su nagli porast broja migranata od 2021. iz zemalja kao što su Irak i Avganistan
Litvanski parlament usvojio je danas zakon kojim se graničarima dozvoljava da vrate migrante koji ilegalno prelaze granicu.
Zakon sadrži odredbe prema kojima migranti, uhvaćeni pri nezakonitom ulasku u Litvaniju, mogu da budu vraćeni na osnovu odluke načelnika lokalne granične straže, bez mogućnosti žalbe.
Litvanski graničari su već vraćali migrante na osnovu vladine uredbe iz avgusta 2021. godine, koja je sada pretvorena u zakon.
"U ovom geopolitičkom kontekstu mi nemamo alternativu, moramo se zaštititi, a za to su nam potrebni alati", rekla je u parlamentu ministarka unutrašnjih poslova Agne Bilotaite, prenosi Rojters.
Litvanija, Poljska i Letonija prijavile su nagli porast broja migranata od 2021. iz zemalja kao što su Irak i Avganistan, koji pokušavaju da pređe njihove granice iz Belorusije.
To su, zajedno sa Briselom, ocenili kao "oblik hibridnog rata" s ciljem da se izvrši pritisak na Evropsku uniju zbog sankcija nametnutih Minsku.
Prema međunarodnom pravu, migranti imaju pravo da traže azil i zabranjeno je vraćanje potencijalnih tražilaca azila tamo gde bi njihovi životi ili dobrobit mogli biti u opasnosti.
Kritičari kao što je Amnesti internešenel kažu da novi zakon otvara mogućnost da se uskrati azil ljudima kojima je potrebna zaštita.
Komesar Saveta Evrope za ljudska prava Dunja Mijatović navela je u saopštenju da dobija "zabrinjavajuće izveštaje" o nasilju i drugim povredama ljudskih prava počinjenih nad migrantima, uključujući njihovo vraćanje sa granica Litvanije nazad u Belorusiju.
Lokalna grupa za prava migranata "Sijena" upozorila je da vraćanje migranata ohrabruje kriminalne mreže koje ih ilegalno prebacuju preko granice.
Litvanija je podigla ogradu sa žilet žicom na vrhu, visoku 4 metra duž 550 kilometara svoje granice od ukupno 690 kilometara sa Belorusijom.
Prema podacima granične službe, ove godine je iz te zemlje vraćeno skoro 900 migranata.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.