Da li znate šta je omega-blok: Ekstremna vremenska pojava pravi haos na Balkanu

Omega-blok Balkanu donosi razorne poplave i klizišta.

09.09.2023. 13:14
  • Podeli:
grčka nevreme AP PhotoThodoris Nikolaou via Tanjug-64f84ef298707.webp Foto: AP PhotoThodoris Nikolaou via Tanjug

Leto vruće nego ikada, a sve nevolja za nevoljom. Nakon nepodnošljive vreline i požara, jug Evrope sada pogađaju razorne poplave. Najpre u Španiji i Italiji, a potom u Grčkoj i Turskoj. Razlog: omega-blok, koji i Balkanu donosi razorne poplave i klizišta.

Šta je omega-blok

U pitanju je fenomen poznat kao omega-blok koji se pojavljuje kad nastanu polja visokog pritiska. Ona su bitna na prelazu iz leta ka zimi jer se staraju o ujednačavanju temperature između tropskih i polarnih regiona.

Ali ponekad se omega-blok javlja usred leta ili zime. Omega je uporna i stabilna – trenutno se nad centralnom Evropom drži polje visokog pritiska ograđeno poljima niskog pritiska nad severnim Atlantikom i istokom kontinenta.

Vremenska mapa tada veoma podseća na poslednje slovo grčkog alfabeta, pa je tako fenomen i dobio ime.

Posledice su raznolike

U centru bloka u Nemačkoj, dolazi do miholjskog leta jer polja niskog pritiska prolaze daleko, preko Sredozemlja. Ali južna evropska poluostrva, Pirinejsko, Apeninsko i Balkansko, iskusila su epske kiše jer se uporno drži polje niskog pritiska nad njima.

Hladniji vazduh sa severa sudara se sa vrelim vazduhom Sredozemlja, isparavanje mora snabdeva polje niskog pritiska dodatnom snagom, slede oluje i lokalni pljuskovi, pišu Vijesti.me.

Nakon dugog sušnog leta ispucala zemlja nije u stanju da upije te vodene mase. Još su požari prethodno progutali mnogo vegetacije koja inače zadržava vodu. Posledica su razorne poplave i klizišta.

Sve više ekstrema

Meteorolozi kažu da su stanja takvih blokada sve češća. Zbog njih kišonosni zapadni vetrovi sve teže nalaze put do srednje Evrope.

To menja prilike u srcu Evrope jer navikli smo da polja visokog pritiska nastaju bliže tlu, ali da ih onda raznose zapadni vetrovi u smeru rotacije Zemlje – dakle, od zapada ka istoku. To je u srednjoj Evropi značilo umerene temperature sa smenom sunčanih i kišnih dana.

Omega-blokovi se ne mogu direktno povezati sa klimatskim promenama nego sa kratkoročnim atmosferskim uslovima. Ali klimatske promene mogu uticati na učestalost i snagu pojedinih atmosferskih fenomena.

Teško je reći koliko će potrajati ovaj blok, ali prognoza za Balkan je još uvek loša. Meteorolozi kažu da bi tek početkom ili krajem iduće sedmice atlantska polja niskog pritiska mogla da promene prilike.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()