Indeks kvaliteta vazduha AKI u Nju Delhiju dostigao je vrhunac od 1081 18. novembra
U Nju Delhiju zbog opasnog kvaliteta vazduha, triatlonci moraju na specifičan način da se pripremaju da ne bi ugrozili zdravlje.
Nekada je triatlonac Jalaj ustajao rano da bi trčao, vozio bicikl po putevima i plivao u otvorenim vodama, a sada ga je zagađenje vazduha primoralo da trenira u zatvorenom prostoru. Njegovi treninzi osuđeni su na teretanu, gde mora da simulira plivačke poteze.
"Kada plivate, nije samo važna voda, već i to što mi dišemo. U obližnjem jezeru je voda dobrog kvaliteta, ali je vazduh veoma loš. Zato izbegavamo da idemo tamo. Veoma je teško, ne možemo da plivamo u pravim prirodnim uslovima kao na takmičenju", kaže Jalaj Arora.
Indeks kvaliteta vazduha AKI u Nju Delhiju dostigao je vrhunac od 1081 18. novembra. Vrednosti od 0 do 50 smatraju se „dobrim“, a iznad 400 veoma opasnim.
"Zagađenja je i ranije bilo, ali sada je previše. Ne možete da trčite ili vozite bicikl ujutru, jer je suviše teško disati. Takođe, oči vam se previše osuše, upadate u mnogo smoga tako da vam ni svetla ne pomažu, a ništa se ni ne vidi. Zato treniram u zatvorenom prostoru, kod kuće ili u teretani", dodaje Arora.
Doktori veruju da su sportisti posebno osetljivi na zagađenje vazduha jer brzo unose velike količine vazduha, i to često tokom dužeg perioda.
Ovo mišljenje deli profesionalna indijska triatlonka Pranja, jedina Indijka koja je učestvovala na Svetskom kupu u toj disciplini.
"Čak i lagano trčanje na otvorenom je kao da pušite nekoliko kutija cigareta svakog dana. Zato većina nas uopšte ne trenira napolju. Biramo sale, bazene i trake za trčanje, ali to nije to. Nećemo napraviti rezultat kada oponašamo stvarne uslove na trci. Nije idealno, vaši takmičari imaju prednost samo zato što niste u mogućnosti da normalno trenirate", kaže Pranja.
Zbog boljih uslova, odlazak u inostranstvo je jedna od glavnih opcija sportista u Indiji.
Druge zemlje u Južnoj Aziji se takođe svake godine bore sa toksičnim vazduhom, jer hladan vazduh zadržava prašinu i dim, a neke studije kažu da sve veće zagađenje vazduha može da skrati životni vek ljudi za više od pet godina.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.